„Čajanka“ sa Irenom Fiket: Deliberativna praksa i kriza demokratije

Nakon uzleta u poslednjoj deceniji 20. veka, demokratija u novom milenijumu, kako u stabilnim tako i u onim manje stabilnim sistemima, počinje da ulazi u period krize. Društvene i ekonomske nejednakosti najkasnije sa početkom ekonomske krize 2008. počinju dramatično da rastu, institutcije da slabe, a poverenje građana u demokratiju da opada. Dok se politička desnica u tom procesu prevashodno okrenula populizmu i kritici demokratije, na levici je, kao jedan od mogućih odgovora, počela da se razvija ideja deliberativne demokratije.

U uvodnom delu izlaganja, Irena Fiket, viša naučna saradnica na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju u Beogradu, govorila je o počecima teorijske ideje o deliberativnoj demokratiji, koja se razvila kao odgovor na opadajuće poverenje u demokratiju, i povećanje strukturnih nejednakosti kao i nejednakih odnosa moći. Posledica toga bila je i sve veća politička apatija među građanima. Cilj deliberativne demokratije se sastoji pre svega u tome da se građanima vrati poverenje u sopstvenu političku kompetentnost, kao i da se oni vrate u politički život.

U centralnom delu predavanja je bilo reči o fazama razvoja deliberativnih modela demokratije, od teorije deliberacije i početaka racionalne razmene argumenata u javnoj sferi, preko osmišljavanja i stvaranja institucija deliberativne demokratije (prvo na lokalnom, pa na nacionalnom i nadnacionalnom nivou), sve do stvaranja prostora i uključivanja građana u proces donošenja političkih odluka. Poseban osvrt je dat na glavne kritike institucija deliberativne demokratije. S jedne strane se njihova uloga od strane vlasti često redukuje na savetodavnu, dok sa druge strane postoji opasnost da deliberativne institucije zbog nedovoljne distance postaju instrument kojim se podržavaju stavovi vlasti. Konačno, treća vrsta kritike je usmerena ka dominaciji hegemonijskih stavova, koji sprečava ili bar otežava prodor manjinskih mišljenja unutar deliberativnih institucija.

Predavanje je održano 2. novembra u Institutu društvenih nauka, u okviru ciklusa Regionalne čajanke „Levica“ koji se organizuje u saradnji s Akademskom mrežom za saradnju u Jugoistočnoj Evropi.

 

Podelite sadržaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Javni konkurs za popunjavanje radnog mesta – direktor Instituta društvenih nauka

Datum objave:

Rok za prijavljivanje:

30. 11. 2022.

Naziv istraživanja ide ovde

Kratak opis istraživanja ide ovde u maksimalno dve ili tri rečenice

Rok za prijavljivanje:

Unesite pojam pretrage
Skip to content