„Čajanka“ sa Edvinom Pezom: O solidarnosti u socijalističkoj Jugoslaviji

Polazeći od pojma solidarnosti nemačkog sociologa Hajnca Budea, koji smatra da se u većini zapadnih zemalja danas na delu sukob solidarnosti koji počiva na pitanju imigracije, predavanje Edvina Peza „Opadanje solidarnosti u Jugoslaviji: Savez komunista Jugoslavije kao glasnik društveno-političkih promena“ bilo je posvećeno pitanju solidarnosti u jugoslovenskom društvu.

On se usredsredio na šezdesete godine XX veka kada je, nakon početnih posleratnih privrednih uspona, SKJ počeo da se suočava s prvim ozbiljnijim krizama, unutrašnjepolitičkim rivalitetima i, sledstveno, neophodnošću reformi.

Političke elite Jugoslavije tada su bile prisiljene da preispitaju dominantnu percepciju solidarnosti (bratstvo i jedinstvo) i njenu kompatibilnost s novim ekonomskim i političkim izazovima društva i društvenog razvoja, ukazao je Pezo.

Takve korenite promene, koje su se odnosile i na poimanje solidarnosti, imale su direktan uticaj na razvoj nove dinamike u interentičkim i međurepubličkim odnosima, ocenio je on, jer promene nisu dovele samo do privrednog razvoja već su stvorile nove pobednike i gubitnike, ekonomske razlike među republikama, i time označile početak borbe oko raspodele povećanog blagostanja.

Solidarnost se na kraju posmatranog perioda sve manje tumačila kroz jedinstvenu vizuru, čime su i shvatanja o rešavanju krize sve više počela da se razlikuju, a SKJ je, gubeći po tom pitanju autoritet među građanima, sve manje imao kohezivnu političku funkciju.

Predavanje je deo ciklusa ciklusa Regionalne čajanke „Jugoslavija“ koji Akademska mreža za saradnju u Jugoistočnoj Evropi organizuje u saradnji sa Institutom društvenih nauka.

 

Datoteke

Godišnji program Regionalne čajanke: Jugoslavija

Preuzmite PDF

Podelite sadržaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Javni konkurs za popunjavanje radnog mesta – direktor Instituta društvenih nauka

Datum objave:

Rok za prijavljivanje:

30. 11. 2022.

Naziv istraživanja ide ovde

Kratak opis istraživanja ide ovde u maksimalno dve ili tri rečenice

Rok za prijavljivanje:

Unesite pojam pretrage
Skip to content