ИДН је у сарадњи са Сталном конференцијом градова и општина (СКГО) организовао састанак с представницима јединица локалне самоуправе 27. јуна 2024. Реч је о наставку серије састанака посвећених обезбеђивању континуираног јавног утицаја Института у оквиру пројекта SAIGE.
Скуп је отворио директор Института, Горан Башић, а затим су се окупљенима обратили генерални секретар СКГО Никола Тарбук и професор Факултета политичких наука Дејан Миленковић, наглашавајући у којим пољима сарадња ИДН-а и јединица локалне самоуправе може бити допринети развоју локалне стабилности, благостања, развоја услуга и остваривања права грађана.
Истраживачи друштвених наука изложили су структуру и области истраживања по центрима Института, нагласивши да захваљујући разноврсности научних дисциплина Инситтут може већину друштвених појава и проблема сагледати мултидисциплинарно и да на основу валидних података и чињеница предложи одговарајућа решења.
Након тога, развила се дискусија где су истакнути и конкретни потенцијали сарадње локалних самоуправа са ИДН, који нуди квалитетна истраживања, прецизне анализе и препоруке, као што је:
- Израда детаљних социјално-економских анализа. Ове анализе могу помоћи градовима и општинама да боље разумеју демографске трендове, економске изазове и прилике, те социјалне потребе становништва. На основу ових анализа могу се креирати ефикасније јавне политике.
- Развој стратегија за економски развој. На основу података и истраживања, ИДН може предложити стратегије за привлачење инвестиција, подршку малим и средњим предузећима, те унапређење локалне инфраструктуре.
- Планови за одрживи развој. Уз подршку центара за екологију и економију, ИДН може пружити савете и препоруке за еколошки одрживе пројекте који ће помоћи градовима и општинама да побољшају квалитет живота грађана.
- Унапређење здравствених услуга. На основу демографских и социјалних истраживања, ИДН може предложити начине за побољшање доступности и квалитета здравствених услуга у локалним заједницама.
- Развој партиципативних процеса. ИДН може помоћи у развоју механизама за веће укључивање грађана у процес доношења одлука, чиме се повећава транспарентност и одговорност локалних власти.
На крају састанка, учесници су се сложили да је неопходно наставити сарадњу између Института друштвених наука и јединица локалне самоуправе. Даљи кораци би укључивали чешће састанке и координацију активности како би се ефикасно реализовали заједнички циљеви, побољшавајући квалитет живота грађана кроз заједничко деловање друштвених наука и локалних самоуправа.