Regionalna čajanka: Premišljanje deliberativnih modela demokratije iz perspektive levice

„Promišljanje deliberativnih modela demokratije iz perspektive levice: Teorijski i empirijski uvidi“, naziv je predavanja Irene Fiket, 2. novembra u 12 sati u Velikoj sali IDN-a. Predavanje je deo ciklusa Regionalne čajanke pod nazivom „Levica”.

Poslednjih godina sve je rasprostranjenija i intenzivnija promocija različitih deliberativnih institucija. Veliki broj više ili manje stabilnih demokratskih država razvija i uvodi deliberativne institucije, na različitim nivoima vlasti, lokalnom, nacionalnom, ali i nadnacionalnom nivou. Otud, teorijsko promišljanje prednosti i svrsishodnosti uvođenja deliberativnih modela političkog odlučivanja prešlo je, nakon faze eksperimentisanja, u defakto institucionalizaciju deliberacije.

Deliberativne institucije – nastale kao odgovor na krize reprezentativne demokratije, na njenu sve evedentniju nemogućnost da odgovori na potrebe građana i građanki i da se sa njima poveže – danas obećavaju upravo to, rešavanje kriza i vraćanje građanstva u politički život. Koji problemi pritom iskrsavaju i s kojim se sve izazovima deliberativne institucije suočavaju pitanja su na koja će pokušati da odgovori Irena Fiket.

Poseban fokus biće stavljen na smisao i efikasnost deliberativnih institucija i deliberativnih sistema u uslovima strukturnih nejednakosti savremenih društava i pri suočavanju s realnostima nejednakih odnosa moći.

Irena Fiket Irena Fiket je viša naučna saradnica i akademska koordinatorka Laboratorije za aktivno građanstvo na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu. Njena trenutna istraživačka interesovanja su deliberativna demokratija, građanska participacija, demokratske inovacije, društveni pokreti i rodna ravnopravnost. O tim temama objavila je knjigu, poglavlja u knjigama i članke u prestižnim međunarodnim časopisima. Učestvovala je u brojnim međunarodnim projektima i trenutno radi kao akademska koordinatorka mreže Žan Mone „Aktivno građanstvo: Promovisanje i unapređenje inovativnih demokratskih praksi na Zapadnom Balkanu“.

 

 

Predavanje možete pratiti i onlajn:

https://zoom.us/j/97857673678?pwd=SDJYcUNLVU1UM2cyQi8xdUFCdk9WZz09

Meeting ID: 978 5767 3678
Passcode: 637206

 

 

Podelite sadržaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Naziv istraživanja ide ovde

Kratak opis istraživanja ide ovde u maksimalno dve ili tri rečenice

Rok za prijavljivanje:

Unesite pojam pretrage
Skip to content