Značaj Južnog kineskog mora i strateško pozicioniranje Kine

Zbog čega je sporno Južno kinesko more i zbog čega velike sile na ovom području „lome koplja“ i prete da svet uvedu u novu neizvesnu krizu? Elemente za odgovor na to pitanje ponudila je Đurđica Stanković u predavanju „Južno kinesko more kao zamrznuti konflikt u Indo-Pacifiku“.

Tokom predavanja, održanog 19. aprila u IDN-u, ona je posebnu pažnju posvetila kineskom strateškom pozicioniranju u Južnom kineskom moru i prema politici izgradnje veštačkih ostrva, koja su sedišta brojnih vojnih postrojenja i koja dovode do proširenja kineskog teritorijalnog suvereniteta. Jedno od ključnih pitanja koje je razmatrano je da li militarizacija Južnog kineskog mora i rapidan razvoj industrije naoružanja i mornarice u NR Kini izazivaju pomorski bezbedonosni izazov i dilemu za države u regionu, kao i SAD, koje posebno zabrinjava spoljna ekspanzionistička politika NR Kine.

Na kraju predavanja, zaključeno je da proširenjem kineskog teritorijalnog suvereniteta i kontrolom vazdušnog prostora, deo teritorije koji je nekada pripadao svima (slobodno more) i gde su države imale neometan, slobodan prolaz brodova i prelet aviona, na ovaj način prestao biti javno dostupan svima. Jednostranom kineskom akcijom nastupilo je proširenje teritorijalnog suvereniteta, koji kineska vojska koristi za razvoj borbenih sistema s ciljem potpune kontrole Južnog kineskog mora. Odbijanje da prihvati presudu Međunarodnog suda u Hagu, kojom je utvrđeno da NR Kina nema istorijsko pravo na Južno kinesko more, govori u prilog tome da NR Kina kreira nova pravila međunarodne igre u Indo-Pacifiku i da razvija nove prakse odstupanja od poštovanja međunarodnog prava.

Predavanje Đurđice Stanković deo je ciklusa predavanja novopridošlih koleginica i kolega u IDN.

Podelite sadržaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Naziv istraživanja ide ovde

Kratak opis istraživanja ide ovde u maksimalno dve ili tri rečenice

Rok za prijavljivanje:

Unesite pojam pretrage
Skip to content