Veliki potencijali ukrštanja fenomenologije i psihopatologije

Najplodonosniji način da se razumeju obrasci psihijatrijskih poremećaja upravo je fenomenološka psihopatologija, naglasio je dr Stefan Jerotić u predavanju „Dekodiranje patološkog doživljaja: fenomenološka psihopatologija“.

U predavanju održanom 30. juna 2023. u Institutu društvenih nauka, psihijatar Klinike za psihijatriju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije i asistent na Katedri za psihijatriju Medicinskog fakulteta, Stefan Jerotić je argumentovao da fenomenonološka filozofska tradicija (Huserla, Jaspersa, Hajdegera, Merlo-Pontija) pruža sistematičan metod za istraživanje i artikulaciju sadržaja svesti, pa samim tim i pravi metod za proučavanje „poremećene” svesti psihijatrijskih pacijenata. Kroz usredsređenost na perspektivu „iz prvog lica”, fenomenologija omogućava sticanje dubljih uvida u strukturu subjektivnog doživljaja, što je čini idealnim alatom za istraživanje ljudske subjektivnosti i sadržaja svesti.

Fenomenološka psihopatologija je disciplina koja koristi metodološki okvir fenomenologije da istraži i opiše promene u strukturi subjektivnosti u osnovi psihopatološkog stanja, objasnio je on. Primena fenomenološkog pristupa u kliničkoj praksi psihijatra, kroz upotrebu fenomenološkog pojmovnog okvira, omogućila je da se na mnogo precizniji i dublji način ustanove promene u centralnim strukturama subjektivnog iskustva. Tako se, na primer, može napraviti jasna demarkacija u načinu na koji je izmenjeno sopstvo u poremećajima iz spektra psihoza u odnosu na  sopstvo u depresiji major. Promene se mogu pratiti i u temporalnosti, doživljaju proživljenog toka vremena.

Kroz konkretne istorijske, ali i primere iz lične prakse i kliničkog rada, Jerotić je ukazao na pojave različitih obrazaca poremećaja sopstva u psihozi i depresiji.

Predavanje Stefana Jerotića, prvo je u okviru seminara „Filozofija i psihijatrija” Centra za filozofiju Instituta društvenih nauka.

 

Datoteke

Godišnji program seminara “Filozofija i psihijatrija”

Preuzmite PDF

Podelite sadržaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Naziv istraživanja ide ovde

Kratak opis istraživanja ide ovde u maksimalno dve ili tri rečenice

Rok za prijavljivanje:

Unesite pojam pretrage
Skip to content