Kako ambijentalna pametna okruženja pomažu osobama s autizmom

Predavanje Janka Nešića, naučnog saradnika Centra za filozofiju, „Inkluzivni potencijal ambijentalnih pametnih okruženja za osobe sa autizmom“, bilo je posvećeno integralnom teorijskom okviru za razumevanje autizma – „vešta intencionalnost“, budući da kombinuje enaktivne i ekološke pristupe kogniciji zajedno sa principom slobodne energije i prediktivnim procesuiranjem.

Nešić je naglasio da se autizam danas razume kao neurorazvojni poremećaj koji karakterišu poteškoće u socijalnim interakcijama i komunikaciji, kao i prisustvo repetitivnih radnji i stereotipa u ponašanju, uz nedavno dodate, ali vrlo značajne senzorne poremećaje.

Tokom predavanja bilo je naglašeno da ekološko-enaktivni opis autizma ukazuje da ove osobe imaju drugačije polje afordansi (priuštivosti) od neurotipičnih ljudi. Ovo se pokazuje kao dobra polazna tačka za terapeutsko usklađivanje između neurotipičnih i autističnih grupa ljudi. Analizom ekološko-enaktivnog opisa autizma nastojalo se ukazati kako jedan način oblikovanja polja afordansi osoba sa autizmom može biti od pomoći u ublažavanju poteškoća iz socio-materijalne sredine upotrebom ambijentalnih pametnih okruženja, odnosno okruženja prožetih pametnom tehnologijom.

Prateći iskustva samih osoba sa autizmom u tome kako grade svoje ekološke niše, istaknuto je na koji način mogu doprineti ambijentalna pametna okruženja. Ova interaktivna okruženja uče o obrascima ponašanja korisnika i kreiraju odgovarajuće strategije kao odgovor na ta ponašanja. Na osnovu empirijskog istraživanja zaključeno je kako ambijentalna pametna okruženja koja poznaju jedinstvenost svake osobe sa autizmom omogućuju bolju harmonizaciju zahteva takve osobe sa neurotipičnim okruženjem.

Predavanje je deo ciklusa predavanja novopridošlih koleginica i kolega u IDN i održano je 29. septembra 2023. godine predavanje u Velikoj sali Instituta društvenih nauka.

Podelite sadržaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Naziv istraživanja ide ovde

Kratak opis istraživanja ide ovde u maksimalno dve ili tri rečenice

Rok za prijavljivanje:

Unesite pojam pretrage
Skip to content