Поља истраживања
Спољне и унутрашње миграције становништва (присилне миграције, нерегуларне миграције, имигрантско предузетништво, родни аспект миграција, миграције и старење, миграције и информационо-комуникационе технологије, однос миграција и развојних диспаритета); интеграција имиграната и политике интеграције имиграната и избеглица; дневне миграције радне снаге
Садашња истраживања
Биографија
Година стицања највишег степена стручне спреме: докторат, 2008, Универзитет у Београду.
Весна Лукић (рођ. Бодирога) је рођена у Сарајеву, Босна и Херцеговина 1974. године, где је завршила основну школу и гимназију. Академско образовање је стекла на Универзитету у Београду. Дипломирала је географију на Природно-математичком факултету (1997), а последипломске студије демографије завршила је на Институту за демографију Географског факултета, где је 2003. одбранила магистарску тезу. Докторску дисертацију одбранила је 2008. године на Географском факултету Универзитета у Београду.
Од 1999. до 2010. радила је у Географском институту „Јован Цвијић“ САНУ. Од 2010. запослена је у Центру за демографска истраживања ИДН-а; од 2022. има звање научни саветник.
Весна Лукић је била ангажована на домаћим и међународним научноистраживачким пројектима, међу којима и „Импровинг Институтионал Цапацитиес анд Фостеринг Цооператион то Тацкле тхе Импацтс оф Транснатионал Yоутх Мигратион” – YОУМИГ (2017–2019); „Манагинг Мигратион анд итс Еффецтс ин Соутх-Еаст Еуропе” – СЕЕМИГ (2012–2014), и „Естаблисхмент оф Еффициент Сyстем фор Превентион анд Суппрессион оф Иллегал Мигратионс он тхе Территорy оф тхе Републиц оф Сербиа” (2013–2014).
Од 2023. године руководилац је пројекта „Међународне миграције студената у контексту Србије и (ре)конструкција идентитета: Кључна питања и елементи за јавне политике” (ИС-МИГаИН), финансираног од Фонда за науку Републике Србије у оквиру позива Идентитети.
До сада је била уредник (2010) и члан уређивачког одбора часописа Зборник радова Географског института “Јован Цвијић” САНУ. Гостујући је уредник часописа Форум географиц, чији је издавач Универзитет у Крајови, Румунија.
Објавила је велики број научних радова у релевантним међународним и националним часописима. Поред рецензирања прилога за међународне и националне монографије, тематске зборнике и радове у међународним и националним часописима, била је ангажована и као евалуатор пројеката билатералне, научне и технолошке сарадње преко Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.
Чланица је Одбора за проучавање становништва Одељења друштвених наука САНУ.
Чланство у професионалним организацијама
- Еуропеан Ассоциатион фор Попуlatион Студиес (ЕАПС)
- Друштво демографа Србије
Грантови
- Истраживање „Међународне миграције студената у контексту Србије и (ре)конструкција идентитета: Кључна питања и елементи за јавне политике” ИС-МИГаИН, 2023–2025, се спроводи уз подршку Фонда за науку Републике Србије, бр.1434.
Педагошки рад
- Председница комисије за одбрану докторске дисертације Љупке Келијашевић Мандић „Цикличност и реверзибилност миграција азиланата у одабраним земљама Западног Балкана“, одбрањене 2020. године на Филозофском факултету Универзитета у Новом Саду
- Чланица комисије за оцену и одбрану докторске дисертације Јелене Предојевић-Деспић, „Миграције високообразованих лица из Србије од 1991. године у Канаду и Сједињене Америчке Државе“, одбрањене 2015. године на Економском факултету Универзитета у Београду.
Најважније публикације
- Лукић, В. (2022). Мигратион анд Мобилитy Паттернс ин Сербиа. Ин: Е. Манић, В. Никитовић & П. Дјуровић (Едс.), Тхе Геограпхy оф Сербиа. Wорлд Регионал Геограпхy Боок Сериес (157-167). Цхам: Спрингер Сциенце.
- Лукић, В. & Томашевић, А. (2020). Иммигрант интегратион регимес ин Еуропе: Инцорпоратинг тхе Wестерн Балкан цоунтриес. Ацта геограпхица Словеница, 60(1), 143–153.
- Лукић, В. (2018). Од имиграције до интеграције – можемо ли да учимо од земаља са развијеним политикама интеграције миграната? Зборник Матице српске за друштвене науке, 167(3), 639–649.
- Лукић, В. (2017). О односу информационо-комуникационих технологија и међународних миграција. Становништво, 55(2), 53–68.
- Лукић, В. (2016). Ундерстандинг Трансит Асyлум Мигратион: Евиденце фром Сербиа. Интернатионал Мигратион, 54(4), 31–43.