Поља истраживања
Блиски исток, Иран, муслиманске мањине, мултикултурализам, двојезично образовање
Биографија
Година стицања највишег степена стручне спреме: докторат, 2023.
Марко Јовановић рођен је 1991. године у Београду. Основне академске студије је уписао 2009. године на Филолошком факултету (Група за арапски језик, књижевност и културу) Универзитета у Београду. Након окончаних основних студија на истом Факултету је 2013. уписао и мастер академске студије.
Докторске академске студије на матичном факултету завршио је 2023. године са просечном оценом 10,00 одбранивши докторску дисертацију под називом „Ставови о двојезичности у образовању у мањинским срединама у Републици Србији”. Истовремено са докторским студијама похађао је и мастер студије на Факултету политичких наука Универзитета у Београду (модул: Међународна политика) које је окончао 2017.
Такође, 2015. године је уписао и докторске академске студије на Факултету за иранологију на Универзитету Шахид Бахешти у Техерану.
Од октобра 2018. године је запослен у Институту друштвених наука, најпре као истраживач-приправник, а од септембра 2021. године и као истраживач сарадник. У Институту је активно учествовао у реализацији бројних међународних и националних научно-истраживачких пројеката, укључујући и три пројекта на којима је био руководилац.
Свој рад презентовао је на научним конференцијама на престижним светским универзитетима као што су: Универзитет Кембриџ, Универзитет Харвард, Универзитет у Чикагу, Универзитет у Единбургу, Универзитет Сент Ендруз, Универзитет у Бону итд.
Најважније публикације
- Јовановић, М. С., & Јоковић Пантелић, М. С. (2022). Образовање националних мањина у основним школама у Републици Србији. Социолошки преглед, 56(4), 1378-1404.
- Марковић, К., Јовановић, М., & Матијевић, Б. (2019). Косово анд Метохија ор тхе Еуропеан Унион ‒ а рхеторицал дилемма ин тхе Сербиан политицал дисцоурсе. Сербиан Политицал Тхоугхт, 66(4), 173-192.
- Јовановић, М (2020). Халифат у дискурсу Исламске државе – политички мит. У И. Арсић & В. Ментус (Ур.), Промишљања актуелних друштвених изазова : регионални и глобални контекст (стр. 208-231). Београд: Институт друштвених наука
- Јовановић, М. (2018). Уyгхур Сепаратисм: А Фигхт фор Цултурал ор Религиоус Идентитy? Ин А. Ковáцс & К. Шомодиовá (Едс.), Цонтестед Миноритиес оф тхе Миддле Еаст анд Асиа (пп. 73-86). Цамбридге: Цамбридге Сцхоларс Публисхинг.