Polja istraživanja
Političke partije; demokratska tranzicija; etnički odnosi, nacionalizam
Sadašnja istraživanja
Parlamentarizam; žene i politika (rodno inkluzivne politike)
Biografija
Godina sticanja najvišeg stepena stručne spreme: doktorat 2009.
Dijana Vukomanović diplomirala je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu 1989. godine, magistrirala na Centralnoevropskom Univerzitetu u Budimpešti 1995. godine i doktorirala na Fakultetu političkih nauka, Univerziteta u Beogradu 2009. godine.
Njena profesionalna karijera usmerena je na naučnoistraživački rad u okviru Instituta društvenih nauka u Beogradu, (od 1992. do 2000. godine i od 2020. do danas), kao i u Institutu za političke studije u Beogradu (od 2000. do 2012).
Objavila je oko četrdeset naučnoistraživačkih radova u domaćim i inostranim naučnim publikacijama, na srpskom i engleskom jeziku, posvećenih političkim partijama, demokratskoj tranziciji, nacionalizmu, etničkim konfliktima, političkoj kulturi, građanskoj participaciji, parlamentarizmu i dr. Bila je angažovana na brojnim naučnoistraživačkim projektima i empirijskim istraživanjima javnog mnjenja u okviru naučno-istraživačkih organizacija.
Paralelno s naučnoistraživačkim radom, Dijana Vukomanović bila je aktivna i u radu domaćih i inostranih organizacija civilnog društva (Forum za etničke odnose, Evropski pokret u Srbiji, Oxfam, Centar za demokratsku kulturu i dr.) na projektima posvećenim razvoju demokratije, multikulturalizma, lokalne samouprave, održivog razvoja, itd.
Između 2012. i 2020. bila je narodna poslanica u Narodnoj skupštini Republike Srbije. Bila je predsednica Stalne delegacije Narodne skupštine Republike Srbije u Parlamentarnoj skupštini OEBS-a i članica skupštinskih odbora, Odbora za evropske integracije, Odbora za spoljnu politiku, Odbora za obrazovanje i nauku, Odbora za dijasporu, itd. Bila je aktivna članica Ženske parlamentarne mreže, i učestvovala je u mirotvornim projektima i dijalozima prominentnih žena iz država Zapadnog Balkana.
Bila je članica članica istraživačkog tima Foruma za etničke odnose (Beograd), 1994–1998. Članica je Akademske mreže za saradnju u Jugoistočnoj Evropi koja okuplja partnerske naučne institucije i naučnike iz regiona na realizaciji projekata demokratizacije I multikulturalizma (od 2021), kao i Studijsko-istraživačke grupe za rodnu ravnopravnost i javne politike, Instituta društvenih nauka (od 2020).
Članstvo u profesionalnim organizacijama
- Članica Predsedništva Jugoslovenskog udruženja za političke nauke (Beograd), 1998–2000.
Stipendije, grantovi
- Studijski boravak u Velikoj Britaniji, Chevening Scholarship, na Univerzitetu u Londonu (School of Slavic and East-European Studies), 1997.
- Studijski boravak u Sjedinjenim Američkim Državama (u okviru programa USIA „Congressional Campaign and Governance“), 1998.
Pedagoški rad
Predavač po pozivu na edukativnim seminarima i letnjim školama za studentsku populaciju u organizaciji obrazovnih institucija, nevladinih i međunarodnih organizacija (Otvoreni univerzitet u Subotici, Beogradska otvorena škola, OEBS i dr.).
Najvažnije publikacije
- Vukomanović, D. (2022). Hybrid Election Management Methods During the Covid-19 Crisis. Serbian Political Thought 78 (4), 25–41.
- Vukomanović, D. P. (2021).Gender Sensitivity of the Serbian Parliament – mapping the power of women MPs. Sociološki pregled 55 (3), 624–649.
- Vukomanović, D. (2021). Development of migration management portfolio in Western Balkans region. Forum za sigurnosne studije 4/5 (4/5), 97–123.
- Vukomanović, D. (2021). Institucionalna efikasnost parlamenta Srbije (2008-2020). Politička revija 68 (2), 105–127.
- Vukomanović, D. (2020) New modes of acculturation and democratic institutional change during COVID-19 crisis. In Irina Bondarevskaya, Bojan Todosijević (eds) Political and economic self-constitution: Media, political culture and democracy: Proceedings of the 8th international scientific and practical seminar. Belgrade: Institute of Social Sciences, Kyiv: Center for Personal and Social Transformations, pp. 24–28.