Сексуално узнемиравање у области рада

У оквиру циклуса предавања “Нови погледи, перспективе и истраживања теорије рода” Студијско истраживачке групе за родну равноправност и јавне политике ИДН, др Марио Рељановић, научни сарадник Института за упоредно право, одржао је 9. фебруара 2022. године онлајн предавање „Сексуално узнемиравање у области рада“.

Сексуално узнемиравање представљено је превасходно из нормативног угла, имајући у виду већи број прописа који га препознају и санкционишу. Др Марио Рељановић указао је на недоследности у нормирању, нове тенденције развоја законодавства и коришћење термина „сексуално узнемиравање“ и „полно узнемиравање“ као синонима. Анализирани су најважнији елементи постојања сексуалног узнемиравања, користећи нормативну дефиницију из Закона о родној равноправности. Том приликом др Рељановић је указао на недоумице које се стварају у пракси примене прописа и судске заштите жртава сексуалног узнемиравања, уз навођење неколико карактеристичних случајева, укључујући и оне који нису добили судски епилог.

Током предавања указано је више пута на резултате истраживања објављеног 2020. године, који указују на широк спектар радњи сексуалног узнемиравања са којима се жене у Србији сусрећу, као и на значајну распрострањеност ове појаве на раду и у вези са радом. Осим анализе примера из праксе, значајна пажња посвећена је чињеници да се само један мањи проценат случајева сексуалног узнемиравања открије и да је најчешћи епилог овог недозвољеног поступања његово прикривање како од стране починиоца, тако и од стране жртве. Неповерење у иниституције, неефикасан систем заштите жртава и могућност секундарне виктимизације, као и страх жртве од одбацивања и осуде непосредне околине (партнера, породице, пријатеља, радног колектива) најчешћи су узроци таквих исхода.

Током дискусије посебно је истакнуто да је проблем сексуалног узнемиравања опште присутан, да он представља облик родно заснованог насиља и да је од велике важности да се о овом проблему што више говори и да се ради на превенцији али и оснаживању и охрабривању жртава да о својим искуствима говоре и да им се омогући правовремена и потпуна заштита.

Поделите садржај:

Фацебоок
Тwиттер
ЛинкедИн
Телеграм
WхатсАпп
Емаил

Назив истраживања иде овде

Кратак опис истраживања иде овде у максимално две или три реченице

Рок за пријављивање:

Унесите појам претраге
Skip to content