Proces reintegracije psihodelika u psihijatriju pokrenuo je zanimljiva filozofska pitanja o prirodi svesti, sopstva, povezanosti čoveka i njegovog okruženja, naglasio je dr Vuk Vuković u predavanju “Fenomenološko-psihijatrijska razmatranja psihodelika”.
U predavanju održanom 3. avgusta 2023. u IDN-u, psihijatar Klinike za psihijatriju KBC „Dragiša Mišović“, Vuk Vuković, ukazao je na dodirne tačke psihijatrije i fenomenologije, u istorijskom kontekstu i u odnosu na brojne novootkrivene neuronaučne podatke.
Vuković je na početku kazao da se protekla decenija često se naziva „psihodelijskom renesansom“ zbog ponovnog rasta interesovanja za primenu psihodelika, pogotovo u oblasti neuronauke i empirijskih psihijatrijskih istraživanja, uključujući primenu psihodelika u mnogim terapijskim indikacijama (depresija, posttraumatski poremećaj, bolesti zavisnosti, terminalne faze karcinoma).
U predavanju, Vuković je naglasio sa je primena fenomenološkog metoda u ovoj oblasti od ključne važnosti jer omogućuje uvid u osnovne strukture izmenjenog iskustva i njihovo jasno metodološko razgraničenje koje, sa jedne strane, upućuje na potencijalne etiološke mehanizme različitih poremećaja (depresivnost), dok s druge razjašnjava svakodnevne načine doživljavanja (imaginacija, fantazija).
Kritike upućene ovoj oblasti ukazuju na sklonost ka medikalizaciji neshvatljivog iskustva pod ovim supstancama, epistemološki ekstraktivizam i kulturnu apropriaciju autohtonih naroda, kao i razvoj psihodelijskog turizma. Vuković ipak smatra da se kroz interdisciplinarni pristup psihodelicima, a pre svega kroz fenomenološko razumevanje njihovog dejstva na ljudsku svest, moguće doći do preciznije terapijske primene ovih supstanci.
Predavanje Vuka Vukovića drugo je u okviru seminara „Filozofija i psihijatrija” Centra za filozofiju Instituta društvenih nauka.