Neophodna je uzajamna saradnja pravne nauke, prakse i relevantnih organa zarad unapređenja zdravstvene zaštite, a naročito u svetlu transformacije zdravstvenog sistema kao posledica digitalizacije, zaključeno je na okruglom stolu “Aktuelnosti medicinskog prava – teorija, praksa i zakonodavstvo 4”.
Skup je održan je 21. aprila. 2022. u saradnji Centra za pravna istraživanja Instituta društvenih nauka i Advokatske komore Vojvodine i Glasnika AKV-a. Učesnici Okruglog stola prezentovali su istraživanja, ističući svu pravnu problematiku značaja informisanja u zdravstvenom sistemu. Skup je bio podeljen na dve tematske celine: 1) Zdravstvo – informacije i informisanje i 2) Zdravstvo – aktuelne teme – aktuelna pitanja.
Prvi panel bio je posvećen važnosti informisanja u kontekstu primene inovativnih tehnologija u zdravstvenoj zaštiti. S tim u vezi, sagledani su tradicionalni instituti medicinskog prava, poput pristanka informisanog pacijenta (informed consent), te značaja informisanja u primarnoj zdravstvenoj zaštiti kroz odnos prava na informaciju i prava na obaveštenje, kao i sve veće primene novih tehnologija kao rezultat digitalizacije, platformizacije, te uvođenja i primene veštačke inteligencije u zdravstvenoj zaštiti.
Na drugom panelu analizirana su aktuelna pitanja koja su prvenstveno usredsređena na prava pacijenata. S tim u vezi, primenom holističkog pristupa razmatrana je uloga i položaj pacijenata obolelih od retkih bolesti, posebno u kontekstu važnosti komunikacije između lekara i pacijenata, i tretman žena u ginekološko-akušerskim ustanovama. Na kraju, analizirano je pitanje ostvarivanja prava na zdravlje i bezbednost na radu u domenu zaštite od psihosocijalnih rizika, s posebnim osvrtom na pitanje mentalnog zdravlja.