Одржан седми округли сто „Србија и реформисање института одговорности“

Истраживачи Института друштвених наука у Београду, Центра за правна истраживања, у сарадњи са Адвокатском комором Војводине, Гласником Адвокатске коморе Војводине, одржали су 1. 11. 2024. године округли сто о питањима одговорности под називом „Србија и реформисање института одговорности 7“.

Округли сто о одговорности одвијао се традиционално у оквиру два панела. У првом панелу скупа тема су правни спорови у пракси. У другом панелу скупа дат је простор за разматрање различитих питања на тему одговорности, по избору предавача. Циљ скупа био је да се обухвате питања из различитих правних области, да објасни генезу и квалификацију насталих спорова, као и да прикаже све предвиђене механизме њиховог разрешења.

Током рада скупа, ширина разматрања и материја различитих грана права, којима су заједнички неки облици одговорности, процесно или материјално, огледала се у следећим обрађеним темама: вештачка интелигенција и судски поступак, Србија и одговорност на тржишту – да ли је доцкан за реформу, климатске промене и пораст броја климатских спорова на глобалном нивоу, одговорност за регрутовање деце војника у оружаним сукобима, ефекти америчких закона о извињењу у реформисању деликтне одговорности у медицинском праву, неки примери медицинске еутаназије из праксе немачких судова, одговорност државе за заштиту и управљање природним богатствима у складу са јавним интересом, одговорност за фемициде, одговорност за акушерско насиље, примена Директиве о  санкционисању послодавца и питања одговорности – ризик радне експлоатације или заштита радно-социјалних права ирегуларних радника-миграната, унапређење транспарентности рада агенција ЕУ – пример Европске агенције за безбедност хране, одговорност за штету насталу употребом аутономних возила, и Специфичност одговорности држава у развоју и недостатак међународног права климатских промена.

Радови у изводу са одржаног округлог стола објављени су у књизи сажетака.

Датотеке

Књига апстраката

Преузмите ПДФ

Поделите садржај:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Назив истраживања иде овде

Кратак опис истраживања иде овде у максимално две или три реченице

Рок за пријављивање:

Унесите појам претраге
Skip to content