Проф. др Даша Духачек из Центра за женске студије из Београда одржала је 19. јануара 2022. године онлајн предавање о теоријским интерпретацијама и могућим последицама класификација феминистичких теорија. Полазна претпоставка била је теза о утемељењу једне нове дисциплине – женских студија, односно студија рода. Проф. др Духачек је представила најчешће присутну класификацију феминистичких теорија која је установљена у текстовима америчке феминистичке филозофкиње Алисон Џагар седамдесетих година прошлог века. Ова класификација је и данас позната као подела на либерални, марксистички и радикални феминизам. На предавању је истакнуто и то да је терминологија, као и историјско оправдање и теоријска аргументација у прилог предложеној класификацији новонасталој дисциплини, дала легитимитет потребан за академско признање. Околности, политички и друштвени контекст су одредили, као и што и данас одређују, не само класификације, већ се на основу терминологије којом се она обележава, артикулише и кључни појмовни апарт. У излагању је посебно наглашена повезаност и испреплетеност између теоријских и политичких опредељења.
На предавању је било речи и о различитим критикама ове класификације, као и о правцима на основу којих је предложено да се она прошири или превазиђе. Основна аргументација у критици ове класификације је да се уочи да, упркос томе што она важи као маинстреам, она заправо остаје локална, т.ј. она је настала из одређене (америчке) геополитичке перспективе. Као пример наведен је случај југословенског феминизма, којег нису препознале ни теоретичарке као Ненси Фрејзер или Карен Офен, али он већ јесте анализиран унутар самог феминизма земаља наследница Југославије.
Разговор након предавања је био усредсређен на садашња опредељења и спорове у феминизму. С обзиром да су у дискусији отворена многа значајна питања везана за теоријске и практичне импликације феминизма, двадесетак учесника и учесница, колико је учествовало на овом онлајн скупу, изразило је жељу да се разговор настави и организује још један тематски скуп овим поводом.
Предавање је организовано у оквиру циклуса предавања “Нови погледи, перспективе и истраживања теорије рода” Студијско истраживачке групе за родну равноправност и јавне политике ИДН и као део заједничког програма и сарадње са Центром за женске студије из Београда.