Globalna društvena kriza ima barem dve temeljne posledicu po religiju, crkvu i religioznost: prva je svakako da duboka kriza utiče na život ljudi i da oni u tom trenutku mogu da posegnu za odgovorom na krizu prihvatanjem nekog oblika religioznosti i duhovnosti a druga, društveno značajnija, jeste u tome što društvena kriza predstavlja dobro tlo da religija i crkva mogu biti instrumentalizovane za potrebe koje izlaze izvan okvira brige za dušu i spasenje.
To je zaključak učesnika sedmog međunarodnog sociološko-religiološkog skupa Religion in the Global Crisis of Late Modernity, održanog na Srebrnom jezeru 9. i 10. septembra 2022. godine u organizaciji Instituta društvenih nauka (Foruma za religijska pitanja i Centra za sociološka i antropološka istražavanja) i Instituta društvenih nauka i masovnih komunikacija Belgorodskog državno-nacionalnog i istraživačkog univerziteta iz Ruske Federacije.
Učesnici skupa su pokušali da iz uglova različitih društvenih disciplina o religiji dovedu u vezu određene aspekte globalne, ratne, ekonomsko-finansijske, energetske, ekološke i kulturne krize sa religijom i crkvom u regionalnim i evropskim okvirima.
Pored učesnika iz domaćih naučno-istraživačkih organizacija, Instituta društvenih nauka (Beograd), Instituta za uporedno pravo (Beograd), Instituta za političke studije (Beograd), Filozofskog fakulteta (Beograd), Filozofskog fakulteta (Niš), Filozofskog fakulteta (Novi Sad), Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i drugih NIO iz Srbije, učestvovali su i istraživači iz Hrvatske, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Bugarske i Rusije. Ukupno je bilo 30 učesnika.
Između dve plenarne sednice promovisana je knjiga bugarske autore dr Nonke Bogomilove pod nazivom Obeleženim putevima Balkana (na bugarskom) koju je 2020. godine izdala izdavačka kuća Paradigma.