Praksa proizvodnje otpada u BiH kao nastavak logike rata

Danas je Bosna i Hercegovina zatrovana politički, ekonomski i ekološki. Stalna politička nestabilnost, sve veće siromaštvo, koje je intenzivirano pritiscima za privatizaciju prirodnih resursa, kao i sve češće ekološke nesreće svedoče o toksičnom modelu upravljanja (toxic mode of governance). O tome će biti reči u predavanju Damira Arsenijevića „Kolonijalizam kroz otpad i aktivističke prakse otpora u Bosni i Hercegovini“, u ponedeljak, 18. decembra 2023. u 11 sati u Velikoj sali IDN-a.

Uočava se jedna konstanta, a to je nastavak logike rata od nepristupačnosti značajne teritorije zbog prisustva mina, preko tretiranja prirodnih bogatstava kao ratnog plena, do skrivanja i zakopavanja na nepoznate lokacije industrijskog toksičnog otpada tokom uništenja fabrika u privatizacijama.

U predavanju, Damir Arsenijević pokazaće vezu između ekološkog nasilja, međunarodnih tokova kapitala, te političke strukture u Bosni i Hercegovini. Njegova temeljna teza jeste da ključni koncept za razumevanje deindustrijalizacije Bosne i Hercegovine i proizvodnje novih subjektiviteta u ovom procesu jeste praksa proizvodnje otpada. Nije reč samo o proizvodnji ljudi kao otpada nego i o umanjivanju, obezvređivanju i na kraju krajeva uništenju društvenih veza kroz proizvodnju i cirkulisanje toksičnih narativa beznađa i očaja.

Damir Arsenijevic 3 Damir Arsenijević je viši naučni saradnik Etnografskog instituta SANU-a. Teoretičar je kulture i književnosti, psihoanalitičar u treningu, redovni je profesor angloameričkih književnih i kulturalnih studija. Osnovne, postdiplomske i doktorske studije završio je na Univerzitetu De Montfort, Velika Britanija. U okviru Fulbrajtovog programa, bio je gostujući profesor i istraživač na Univerzitetu Kalifornije Berkli, odsek za retoriku, kao i gostujući profesor u oblasti ekološke humanistike na Kraljevskom institutu za tehnologiju, Stokholm. Tokom 2023. i 2024. vodi istraživanje iz oblasti ekološke humanistike kao deo međunarodne istraživačke grupe IRGAC (International Research Group on Authoritarianism and Counter-Strategies) sa sedištem u Berlinu.

 

 

Podelite sadržaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Naziv istraživanja ide ovde

Kratak opis istraživanja ide ovde u maksimalno dve ili tri rečenice

Rok za prijavljivanje:

Unesite pojam pretrage
Skip to content