Током децембра 2024. и јануара 2025. године ИДН је организовао низ састанака у Сарајеву, Подгорици, Скопљу и Бања Луци посвећених јачању и унапређењу политика социјалне инклузије у државама Западног Балкана.
Учесници су имали прилику да се упознају с методологијом за прикупљање валидних и поузданих података о спровођењу инклузивних политика, коју развија Институт друштвених наука заједно са својим партнерима из наведених држава. Такође, разматране су могућности регионалне сарадње и развоја у домену унапређења социјалне инклузије, као и изазови са којима се земље региона суочавају у процесу имплементације ових политика.
Један од најважнијих аспеката састанака било је представљање софтверског алата за мерење социјалне инклузије, који је развијен кроз пројекат WБСИБ. Овај иновативни алат омогућава прикупљање података о различитим аспектима социјалне инклузије, чиме се унапређује процес доношења јавних политика заснованих на подацима. Софтвер је иницијално тестиран на анализи стратегија социјалне инклузије Рома, али сада омогућава мерење социјалне инклузије свих рањивих група, укључујући особе са инвалидитетом, младе, мигранте и друге маргинализоване заједнице. Поред тога, систем је дизајниран тако да се може додатно унапређивати и прилагођавати различитим јавним политикама у региону.
Закључци са састанака наглашавају потребу за јачом регионалном сарадњом и разменом искустава како би се унапредила социјална инклузија у државама Западног Балкана. Учесници су показал спремност за даљу сарадњу зараад развоја политика заснованих на подацима, као и за прилагођавање постојећих стратегија према потребама рањивих друштвених група.
Састанци су били посебно значајни у контексту преговора о приступању Европској унији, с обзиром на то да су земље Западног Балкана обавезане на развој инклузивних јавних политика које обезбеђују социјалну инклузију најугроженијих друштвених група. Иако су усвојене бројне националне, регионалне и локалне политике у овој области, њихова имплементација и праћење често су отежани због недостатка валидних података, што је један од изазова који пројекат WБСИБ настоји да реши.
На састанцима учествовали су представници академских институција, државних органа, међународних организација и цивилног друштва и део су пројекта Wестерн Балкан Социал Инцлусион Барометер (WБСИБ).