Иницијативе за отворени приступ у Европи и Западном Балкану

ЦРЕДИ, члан Регионалне мреже Западног Балкана за Европско друштвено истраживање и једна од само неколико истраживачких инфраструктура у региону, је био домаћин онлајн догађаја о иницијативама за отворени приступ у Европи и Западном Балкану, 26. јануара 2021, у периоду од 13 до 14:30 часова.

Фокус догађаја је био презентација и дискусија о иницијативама отвореног приступа у којима је ЦРЕДИ тренутно члан и потенцијалним користима сарадње Регионалне мреже Западног Балкана са тим иницијативама.

Од европских истраживачких инфраструктура се очекује да се ускладе са принципима отворене науке и отвореног приступа, што обухвата и пројекте које финансира Хоризонт 2020. ЦРЕДИ подржава и користи отворени приступ у својим ресурсима од свог оснивања, укључујући приступ подацима, софтверу и обуци. Да би пратио сва дешавања у вези са истраживачком заједницом у друштвеним наукама ЦРЕДИ је постао партнер два ЕРИЦ-а, и то ЕСС-ЕРИЦ и ЦЕССДА-ЕРИЦ.

Након свих ових активности које је завршио у претходном периоду, ЦРЕДИ се недавно придружио новој регионалној иницијативи коју је покренуо Савет за регионалну сарадњу (енг. Регионал Цооператион Цоунцил (РЦЦ)). Иницијатива Мрежа истраживачке инфраструктуре отвореног приступа на Западном Балкану препознала је ЦРЕДИ као потенцијалног члана из Босне и Херцеговине и позвала нас да се придружимо њиховом програму подршке у периоду јун-октобар 2020. Током техничке помоћи коју је у том периоду пружио РЦЦ, ЦРЕДИ је развио Политику отвореног приступа истраживачким инфраструктурама (енг. Опен Аццесс то Ресеарцх Инфраструцтуре Полицy (ОАП)). Циљ ове политике је да омогући широј истраживачкој заједници у пољу друштвених наука да користи нашу инфраструктуру. Принципи отвореног приступа су већ били укључени до одређене мере приликом развоја других политика на нивоу ЦРЕДИ одељења. Ова политика их је проширила на све ресурсе и услуге дизајниране у оквиру ЦРЕДИ -а.

Датотеке

Програм скупа

Преузмите ПДФ

Презентација

Преузмите ПДФ

Поделите садржај:

Фацебоок
Тwиттер
ЛинкедИн
Телеграм
WхатсАпп
Емаил

Назив истраживања иде овде

Кратак опис истраживања иде овде у максимално две или три реченице

Рок за пријављивање:

Унесите појам претраге
Skip to content