Институт друштвених наука развија научне, технолошке и организационе капацитете и људске ресурсе као основу за вођење и спровођење истраживања и ширење научног утицаја на националном, регионалном и европском научном простору.
Циљ Инстистута је постизање највиших циљева у науци и тиме оправдање стеченог статуса института од националног значаја чија су основна и примењена истраживања заснована на изврсности и конкурентности, уз свестрано развијање међународне сарадње и остваривање резултата који ће доприносити развоју укупног фонда теоријских и методолошких знања, али и доношењу одлука заснованих на чињеницама, критичкој мисли и развоју друштва у целини.
Међу основним интересима ИДН јесте континуирано обнављање истраживачког подмлатка и укључивање младих научника у истраживања и рад Института. У складу са Програмом рада ИДН-а од 2021. до 2031. године, посебна пажња посвећује се развијању компетенција младих истраживача за учешће како у основним тако и у основним усмереним истраживањима.
Основна мисија Института друштвених наука јесте
- усклађивање организације и спровођења научноистраживачког рада са националним и међународним стандардима
- примена савремених технолошких стандарда у раду
- јачање ИДН-а као водеће националне научноистраживачке организације у друштвеним наукама и
- интегрисање ИДН-а у европски истраживачки простор.
Програм научноистраживачког рада Института друштвених наука усклађен је како са Стратегијом научног и технолошког развоја Републике Србије „Моћ знања“ тако и са актуелним кадровским, научним и организационим приликама у Институту.
Слобода научноистраживачког рада, највиши стандарди етичности, критичка мисао и укључивање младих истраживача у истраживања и науку међу кључним су развојним принципима рада Института.
Обезбеђивање квалитетне инфраструктуре и услова рада, снажна издавачка делатност, убрзани развој квалитета научних часописа које Институт објављује, организација научних скупова и представљање њихових резултата у савременим формама, као и дигитализација библиотечког фонда и поштовање принципа отворене науке допринеће ширењу утицаја друштвених наука у јавности.
Од 2021. године Институт је члан удружења European Alliance for Social Sciences and Humanites с пуноправним статусом у Генералној скупштини овог удружења које окупља институте и факултете који остварују научно признате резултате (изврсност) у друштвеним и хуманистичким наукама.
Од 2017. године Институт координира радом Академске мреже за сарадњу у југоисточној Европи чији чланови су институти и факултети из овог региона. Академска мрежа је једна од основа јачања научне сарадње и ширења научног утицаја и размене у региону.