Da li jedan mentalni poremećaj, hiperkinetički poremećaj, može biti dobar „saveznik” u borbi sa drugim mentalnim poremećajem, teškim depresivnim poremećajem? Na to pitanje pokušaće da odgovori doktorand filozofije Petar Nurkić u predavanju „Zašto ne treba da se saberem – ADHD i ostali neobični saveznici u borbi protiv depresije”, 17. oktobra u 11.00 u Velikoj sali IDN-a.
Istovremena pojava hiperkinetičkog poremećaja (ADHD) i teškog depresivnog poremećaja (MDD) predstavlja složenu psihopatološku okolnost. Dok je ADHD okarakterisan impulsivnošću, hiperaktivnošću i nedostatkom pažnje, MDD je definisan kao trajni osećaj tuge, nedostatak zainteresovanosti i smanjenje funkcionalnih aktivnosti. U izlaganju će biti ispitano da li određene osobine ADHD-a mogu da posluže kao neuobičajeni mehanizmi odbrane i suočavanja kod pojedinaca dijagnostikovanih sa MDD-om. Petar Nurkić će pokušati da pokaže da ono što se u svakodnevnom jeziku naziva „viškom energije” i „rasejanošću” može uspešno da prevlada uobičajeni umor i različite vrste stagnacije koji se pripisuju depresiji.
U zaključnom delu izlaganja detaljnije će biti obrazloženi složenost i adaptivni elementi istovremene pojave ADHD-a i MDD-a. Prepoznavanje uloge ADHD-a kao mogućeg mehanizama suočavanja sa MDD-om omogućava psihijatrima i psihoterapeutima da razviju nijansiranije i temeljnije pristupe terapiji u okviru koje ne bi bio “ciljan” jedan ili drugi poremećaj, nego bi ova dvostruka dijagnoza bila razmatrana kao specifična celina.
Petar Nurkić je student doktorskih studija filozofije na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Angažovan je kao istraživač saradnik na Institutu za filozofiju istog fakulteta. Oblasti njegovih interesovanja jesu epistemologija i filozofija nauke.
Ovo je sedmo predavanje u okviru seminara „Filozofija i psihijatrija” koji organizuje Centar za filozofiju Instituta društvenih nauka.
Predavanje možete pratiti i onlajn:
https://zoom.us/j/92062787858?pwd=aDl0MlRwS2oxMmNQSUNIbXRaMzZYdz09
Meeting ID: 920 6278 7858
Passcode: 590939