Filozofija i psihijatrija: Epistemičke štete empatije u fenomenološkoj psihopatologiji

U svom predavanju „Epistemičke štete empatije u fenomenološkoj psihopatologiji“, dr Lusijen Spenser postaviće teško pitanje pred fenomenološku psihopatologiju: da li je empatija epistemički štetna za psihijatrijski klinički susret? Velika sala IDN-a i onlajn, 4. oktobar u 14.00.

Predavanje se bazira na radu objavljenom s profesorom Metjuom Brumom. Autori započinju argumentaciju tvrdnjom da Jaspers identifikuje empatijsko razumevanje kao suštinsko sredstvo za shvatanje ne samo čistog psihičkog sadržaja trenutnog stanja već i živog iskustva pacijenta. Ova metoda potom služi kao osnova za fenomenološko istraživanje psihijatrijskih poremećaja poznata kao „fenomenološka psihopatologija“.

Poslednjih godina, naučnici u oblasti fenomenološke psihopatologije pokušali su da unaprede pojam empatijskog razumevanja za njegovu upotrebu u savremenim psihijatrijskim kliničkim susretima. Posebno se ističu doprinosi Stangellinijeve „empatije drugog reda“ i Ratklifove „radikalne empatije“. Autori odustaju od portage za obnovljenom verzijom „empatijskog razumevanja“, uz obrazloženje da je pojam suštinski epistemički manjkav.

Lucienne Spencer najava 300x300 1 Lusijen Spenser (Lucienne Spencer) je istraživačica na postdoktorskom nivou koju finansira „Wellcome Trust“ na Institutu za mentalno zdravlje Univerziteta u Birmingemu. Njeni istraživački interesi obuhvataju fenomenologiju, epistemičke nepravde i filozofiju psihijatrije. Takođe je član izvršnog odbora Društva za žene u filozofiji Velike Britanije.

Ovo je šesto predavanje u okviru seminara “Filozofija i psihijatrija” koji organizuje Centar za filozofiju Instituta društvenih nauka.

Datoteke

Godišnji program seminara “Filozofija i psihijatrija”

Preuzmite PDF

Podelite sadržaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Javni konkurs za popunjavanje radnog mesta – direktor Instituta društvenih nauka

Datum objave:

Rok za prijavljivanje:

30. 11. 2022.

Naziv istraživanja ide ovde

Kratak opis istraživanja ide ovde u maksimalno dve ili tri rečenice

Rok za prijavljivanje:

Unesite pojam pretrage
Skip to content