У предавању Валерија Бизари (Хусерлов архив, Католички универзитет у Левену) покушала је да одговори на питање:Ко је стручњак када је у питању разумевање људи – објективни научник или обична особа у свакодневном животу?
Конкретно, усредсредила се на врло специфичан инструмент, феноменолошки интервју. Неоспорна предност овог инструмента је, на пример, да се пацијент не посматра као објекат, само материја коју треба проучавати, а однос с терапеутом није једностран; напротив, полуструктурирани интервју на коме се заснива овај инструмент омогућава успостављање реципрочног односа и истинске размене између две субјективности.
Циљ је обогатити и олакшати дијагнозу и поставити хипотезу о корелацији између субјективних искустава и неуронских фактора. Они такође могу одговарати облику ‘генетичко-структуралне феноменологије’ која настоји да идентификује кључне структуре искуства и основне поремећаје који узрокују психопатологију. Она је и представила свој феноменолошки интервју који је недавно развила на Универзитету у Хајделбергу, који је посебно усмерен на истраживање функционисања различитих нивоа друштвености аутистичних особа (ЕАИЕ).
Предавање Валерије Бизари је 19. у низу семинара „Филозофија и психијатрија” у организацији Центра за филозофију Института друштвених наука.