Когнитивна наука традиционално користи неколико експерименталних парадигми да објективизује искуство времена. Упркос високој научној валидности, резултати ових студија имају веома ниску феноменолошку вредност. Све такве студије “пате” од онога што је Ервин Штраус назвао „првобитним грехом“ психологије – свођење на перцепцију, оцена је Марцина Москалевича.
С друге стране, оживљавање квалитативних метода у феноменологији довело је до бројних прогресивних покушаја да се проживљено (у феноменолошком смислу имплицитно) искуство времена истражује емпиријски.
Упркос прилично високој феноменолошкој вредности (која је још увек дискутабилна), резултати оваквих хибридних феноменолошких метода имају ниску научну валидност унутар природно-научне хијерархије доказа (углавном због величине узорка, дакле репрезентативности као и ограничене квантификације).
У предавању „Феноменолошко квантификовање феномена“, представиће се могући излаз из овог проблема, да се мора жртвовати или валидност или вредност, кроз феноменолошка истраживања која покушавају да објективизују поремећено искуство времена без чињења „првобитног греха“.
Др Марцин Москалевич, специјализован је за трансдисциплинарна истраживања на пресеку филозофије и здравствених наука. Москалевич је студирао и радио на универзитетима у Европи (Гронинген, Познањ, Цирих, Хајделберг, Оксфорд) и у САД (Беркли, Тексас). Тренутно је ванредни професор и шеф Одељења за филозофију менталног здравља на Одељењу друштвених и хуманистичких наука Универзитета медицинских наука у Познању у Пољској.
Предавање можете пратитити и онлајн:
https://zoom.us/j/98069205588?pwd=8pBPWyp6b89D8w5nRUTLwxbhhpbqli.1
Меетинг ИД: 980 6920 5588
Пассцоде: 389343