Kognitivna nauka tradicionalno koristi nekoliko eksperimentalnih paradigmi da objektivizuje iskustvo vremena. Uprkos visokoj naučnoj validnosti, rezultati ovih studija imaju veoma nisku fenomenološku vrednost. Sve takve studije “pate” od onoga što je Ervin Štraus nazvao „prvobitnim grehom“ psihologije – svođenje na percepciju, ocena je Marcina Moskaleviča.
S druge strane, oživljavanje kvalitativnih metoda u fenomenologiji dovelo je do brojnih progresivnih pokušaja da se proživljeno (u fenomenološkom smislu implicitno) iskustvo vremena istražuje empirijski.
Uprkos prilično visokoj fenomenološkoj vrednosti (koja je još uvek diskutabilna), rezultati ovakvih hibridnih fenomenoloških metoda imaju nisku naučnu validnost unutar prirodno-naučne hijerarhije dokaza (uglavnom zbog veličine uzorka, dakle reprezentativnosti kao i ograničene kvantifikacije).
Dr Marcin Moskalevič, specijalizovan je za transdisciplinarna istraživanja na preseku filozofije i zdravstvenih nauka. Moskalevič je studirao i radio na univerzitetima u Evropi (Groningen, Poznanj, Cirih, Hajdelberg, Oksford) i u SAD (Berkli, Teksas). Trenutno je vanredni profesor i šef Odeljenja za filozofiju mentalnog zdravlja na Odeljenju društvenih i humanističkih nauka Univerziteta medicinskih nauka u Poznanju u Poljskoj.
Predavanje možete pratititi i onlajn:
https://zoom.us/j/98069205588?pwd=8pBPWyp6b89D8w5nRUTLwxbhhpbqli.1
Meeting ID: 980 6920 5588
Passcode: 389343