Kako dolazi do raskoraka između subjekta i njegovog sveta i zašto je afektivnost tako bitna u razumevanju različitih psihopatologija tema je predavanja doktorandkinje Anastasije Filipović “U raskoraku sa svetom: ekološka psihopatologija i afektivnost”, 21. avgusta u 11.00 u Velikoj sali IDN-a.
Svakodnevno iskustvo govori da afektivni život čoveka u velikoj meri utiče na njegovu interakciju sa svetom. U skladu sa tim, namera predanja je da se ukaže na značaj afektivnosti u kreiranju skladnih i sinhronizovanih interakcija sa sopstvenom okolinom.
Stvaranjem niše, tj. okruženja koje odgovara potrebama, čovek, kao utelovljeni subjekat, stupa u dinamičan odnos sa svetom baziran na relaciji uparenosti. Kreiranje niše odvija se na bazi procesa koji se naziva afektivno podupiranje koje se nadalje može objasniti senzomotornom veštinom koju Alva Noe naziva znanje-kako.
U slučaju propadanja veštine znanja-kako dolazi do narušavanja odnosa sa okolinom i do rušenja spoljašnjih konstituenata mentalnog života, što dalje rezultira osećajem nalaženja „u raskoraku sa svetom“. Ovaj osećaj se izdvaja kao jedna od glavnih fenomenoloških karakteristika psihopatologija kao što su depresija i shizofrenija. Stoga, vešto znanje-kako jeste ključno za uspostavljanje skladne interakcije sa svetom.
Anastasija Filipović je istraživačica pripravnica na Institutu za filozofiju pri Filozofskom fakultetu u Beogradu. U doktorskoj disertaciji bavi se teorijom emocija i odnosom i ulogom koju spoljašnja okolina igra u ličnom afektivnom doživljaju. Izlagala je na više međunarodnih konferencija u regionu.
Ovo je treće predavanje u okviru seminara “Filozofija i psihijatrija” koji organizuje Centar za filozofiju Instituta društvenih nauka.
Predavanje možete pratiti i onlajn:
https://zoom.us/j/94058344063?pwd=Qjc3c2t1b1RRb1JnWWxoL3UzNnJCZz09
Meeting ID: 940 5834 4063
Passcode: 005347