Skip to content

WБСИБ у Тирани: Подаци и сарадња у служби социјалне инклузије

Регионални састанак у оквиру пројекта Wестерн Балкан Социал Инцлусион Барометер (WБСИБ)) одржан је 16. и 17. априла 2025. године у Тирани, окупивши истакнуте представнике академске заједнице, јавних институција и невладиног сектора, с циљем јачања регионалне сарадње и унапређења јавних политика заснованих на доказима. Догађај су заједнички организовали Институт друштвених наука (ИДН) из Београда и СЦиДЕВ, уз активно учешће Оркидеје Ксаферај и Блеријане Бино и представница СЦиДЕВ-а и суорганизаторки састанка.

Скуп је отворила Маја Анђелковић, пројектна асистенткиња ИДН-а, која је представила стратешке правце развоја Института и посвећеност регионалној сарадњи. Истакла је резултате САИГЕ пројекта, посебно свеобухватну модернизацију истраживачке инфраструктуре и увођење иновативних методолошких алата. Анђелковић је нагласила да без стабилних и стратешких партнерстава истраживачке иницијативе често остају фрагментисане и без дугорочног утицаја. У том контексту, пројекат WБСИБ представљен је као кључна платформа за интеграцију знања, података и ресурса у служби праведнијих и инклузивнијих јавних политика.

Говорећи о развоју и сврси WБСИБ-а, директор ИДН-а, др Горан Башић, указао је да земљама у региону и даље недостају валидни, поуздани и правно релевантни подаци о спровођењу политика социјалне инклузије. Представио је Барометар социјалне инклузије, софтверски алат који је ИДН развио за праћење и евалуацију мера социјалне политике у реалном времену. Софтвер интегрише индикаторе засноване на људским правима, механизме за документовање спроведених мера и напредне опције за обраду података, укључујући и компоненте вештачке интелигенције.

Др Башић је посебан акценат ставио на методолошки оквир Барометра, који обухвата праћење политика у областима образовања, запошљавања, становања, здравства и социјалне заштите, кроз систематско прикупљање и верификацију података од стране локалних и националних институција. Нагласио је да су и методологија и софтвер осмишљени тако да буду прилагодљиви различитим регионалним контекстима, у складу са европским стандардима заштите података.

Истакао је да овај алат није само техничко средство, већ покушај успостављања стандардизованог, регионално применљивог система који обезбеђује транспарентност и одговорност у области социјалне инклузије. WБСИБ, додао је, превазилази оквир истраживања и постаје позив на заједничку одговорност и регионалну солидарност.

Значајан допринос дале су и албанске научнице, укључујући проф. Мигену Капланај и проф. Рудину Раму са Факултета друштвених наука Универзитета у Тирани, проф. Теуту Џинди са Европског универзитета у Тирани и др Невилу Џинди из Центра за компаративне и међународне студије. Оне су указале на ограничења националних система података и изразиле спремност да се укључе у заједничке напоре за унапређење методологије и алата за праћење.

На састанку су разматране и могућности заједничког аплицирања за програме Хоризонт Европа и Еразмус+, као и ширење мреже АМСЈИЕ (Академска мрежа за сарадњу у Југоисточној Европи), као платформе за истраживање, образовање и заговарање јавних политика.

Састанак у Тирани представља наставак претходних WБСИБ скупова одржаних у Сарајеву, Подгорици, Скопљу и Бањој Луци, док је наредни планиран у Приштини, са циљем изградње одрживе регионалне платформе за развој инклузивних, податком вођених јавних политика.

Поделите садржај:

Фацебоок
Тwиттер
ЛинкедИн
Телеграм
WхатсАпп
Емаил
Унесите појам претраге