Гостовање Невене Новаковћ на ТВ Н1 17. априла поводом истраживања ИДН-а о студентским протестима.
Институт друштвених наука сповео је истраживање јавног мњења о студентским и грађанским протестима у Србији. „Најаларматније је да више од 70 одсто испитаника не види решење у актерима који су власт или опозиција. То је алармантно на више нивоа да ми немамо актера у ког имамо поверења, немамо акера ком би поверили власт, а истовремено имамо друштевну кризу која мора да се реши“, рекла је за Н1 приправница на Институту друштвених наука Невена Новаковић.
Додала је да је, на основу истраживања, опозиција добила подршку око 20 одсто, а власт око 6 – 7 одсто. „Поставља се озбиљно питање да ли нам требају нови актери, нове партије и нека нова лица на политичкој сцени“, додала је.
Она је објаснила и да сви грађани који су учествовали у истраживању виде као огроман проблем – проблем корупције, друштвене неправде, континуираног раста цена и проблема у образовном систему.
„Оно што је разлика, јесте што они који не подржавају протесте, као проблем виде те протесте. Протести су једина разлика између те две групе, остала питања су била нијансе“, казала је.
Нагласила је и да грађани који не подржавају протесте, такође препознају проблем рада институција, односно да имају неповерењеа у њихов рад.
Истакла је и да су резулати истраживања показали да су они који подржавају протесте, у највећој мери и активни учесници.
„Више од 72 одсто наших испитаника учествује физички на протестима, на различите начине – потписујући петиције, донирајући факултетима. Док они који не подржавају, решење виде у престанку блокада и у дијалогу са структурама власти“, казала је и додала да један део њих као решење види расписивање нових парламентарних избора.
„Доста је занимљиво да имамо групу људи која не подржава протесте и која истовремено нема поверења у институције – зашто има идеју да ће парламентарни избори бити решење? Ту се поставља питање кога виде одговорним и да ли одвајају институције од људи који су на врху државе, да ли постоји подршка једне личности наспрам инситуција“, казала је она.
Навела је и да „би било невероватно да неко гаји неповерење у институције и да препознаје корупцију, а да истовремено верује у раписивање избора и дијалог са властима“.