Skup o međunarodnoj zdravstvenoj regulativi u kontekstu pandemije

Okrugli sto „Aktuelnosti medicinskog prava – teorija, praksa i zakonodavstvo 5”, održan je 12. aprila 2024. godine u Velikoj sali IDN, u saradnji Instituta društvenih nauka, Centra za pravna istraživanja i Advokatske komore Vojvodine, Glasnika AKV.

Centralna tema skupa bila je posvećena pitanjima međunarodne zdravstvene regulative koja su postala posebno značajna nakon pandemije Kovida-19. Svetska zdravstvena organizacija i ostali akteri u sferi očuvanja globalnog zdravlja i ljudskih prava u vezi sa zdravljem nosioci su brojnih aktivnosti, uključujući i evropsku kancelariju SZO-a, kao i aktivnosti Evropske komisije. Rad na usvajanju nove zdravstvene regulative koji je započet u jeku pandemije Kovida-19, juna 2020. godine, pratile su brojne kontroverze i reakcije organizacija za zaštitu ljudskih prava, koje osporavaju neka od predloženih rešenja nove regulative. U fokusu diskusije bilo je pitanje da li je predložen pravilnik pravno obavezujući akt ili dobrovoljan akt u formi „ugovora o pandemiji“.

Drugi deo Okruglog stola bio je posvećen aktuelnim pitanjima medicinskog i srodnih grana prava. Najpre je, uzimajući u obzir trenutnu kadrovsku i organizacionu politiku u zdravstvenom sistemu, analizirano pravo na dostupnu i efikasnu zdravstvenu zaštitu u Srbiji i zemljama u okruženju.

Tokom rada skupa takođe su analizirana pravna i etička pitanja medicinksih istraživanja na ljudima, odredbe Zakona o biomedicinski potpomognutoj oplodnji u svetlu domaće sudske prakse, akušerskog nasilja, kao i roditeljske dužnosti u pogledu zaštite zdravlja deteta.

Sagledani su problemi i prepreke u kreiranju smernica novog nacionalnog strateškog okvira za retke bolesti. Takođe, ukazano je na potrebu normiranja psihosocijalnih rizika zarad zaštite mentalnog zdravlja na mestima rada. Na kraju, imajući u vidu savremena naučna i tehnička dostignuća, razmatran je pravni položaj nanorobota u humanoj medicini.

Učesnici skupa, 12 panelista, bili su renomirani naučnici, profesori iz instituta i sa fakulteta iz Beograda, Banja Luke i Kosovske Mitrovice, kao i gošća iz Poljske.

 

 

Podelite sadržaj:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

Naziv istraživanja ide ovde

Kratak opis istraživanja ide ovde u maksimalno dve ili tri rečenice

Rok za prijavljivanje:

Unesite pojam pretrage
Skip to content