Поводом приступања Србије ЕСС ЕРИЦ, 27. октобра 2022. године, у Институту друштвених наука одржан је округли сто са учешћем домаћих и иностраних научника и креатора јавних политика.
Главна тема Округлог стола била је како јачање истраживачке инфраструктуре доприноси постизању стања јаке, самоуверене и јавно позициониране истраживачке заједнице друштвених наука која значајно доприноси друштвено-економским и политичким реформским процесима.
Учесници округлог стола, између осталих, Георг Луц (Георг Лутз, ФОРС), Бернд Штајнман (Бернд Стеиманн, Хелветас), Мартин Диц (Мартин Диетз, Хелветас), Ричард Коли (Рицхард Кохли, СДЦ), Ђурић Јовичић (Фонд за науку РС), Бернард Фабијанек (Бернард Фабианек, ЕЦ) представили су своје виђење предности које је Србија добила придруживањем ЕСС ЕРИЦ- могућности за постизање и ширење виших стандарда у међунационалним истраживањима у друштвеним наукама, као и побољшање видљивости и доступности података о друштвеним променама у академској заједници, код креатора политике и у широј јавности.
Закључено је да је пуноправно чланство Србије у ЕСС ЕРИЦ био велики успех за друштвене науке у земљи и „постхумна захвалност“ за пројекат ПЕРФОРМ, али и, како је казао Бернд Штајман „да би овај успех дао веће плодове и да би се извукло више користи у будућности, влада, друштвене науке и међународна заједница треба да остану на опрезу и наставе да се ангажују на различитим пољима и у различитим димензијама“.
Европско друштвено истраживање (Еуропеан Социал Сурвеy, ЕСС) део је Конзорцијума за европску истраживачку инфраструктуру (Еуропеан Ресеарцх Инфраструцтуре Цонсортиум, ЕРИЦ).