NASLOV ISTRAŽIVANJA
Utvrđivanje i promovisanje veze između politika fertiliteta Srbije i Agende 2030. UN-a
OBLAST ISTRAŽIVANJA
Demografija
PREDMET ISTRAŽIVANJA
Utvrđivanje i promovisanje veze između delovanja na ublažavanju krize rađanja i realizovanja ciljeva Agende 2030. u Srbiji.
PROBLEM
Srbija se suočava sa nizom ozbiljnih populacionih izazova. Najvažniji problem je višedecenijsko rađanje dece daleko ispod potreba zamene generacija. Ustanoviti i obrazložiti vezu između faktora koji utiču na nivo fertiliteta u Srbiji i 17 ciljeva, uključujući i 169 potciljeva, Agende 2030. Ustanoviti i razmotriti međuzavisnost nacionalnog okvira za delovanje u sferi fertiliteta i realizacije Agende 2030. Širiti razumevanje o vezi između ublažavanja fenomena nedovoljnog rađanja dece i ostvarivanja ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija.
ISTRAŽIVANJE
Mapiranje ciljeva i njihovih ciljnih vrednosti definisanih Agendom 2030. koji se direktno odnose na determinističku osnovu nedovoljnog rađanja u Srbiji putem teorijskih razmatranja niskog nivoa rađanja i empirijskih nalaza novijih istraživanja sprovedenih u Srbiji.
Obrazloženje i interpretacija utvrđene veze između ciljeva i potciljeva Agende 2030. s jedne strane, i faktora koji utiču na nivo fertiliteta u Srbiji, s druge.
Mapiranje ciljeva, mehanizama i aktivnosti definisanih u Strategiji podsticanja rađanja 2018. koji su u skladu sa ciljevima i njihovim ciljnim vrednostima definisanim u Agendi 2030. Razmatranje utvrđene međuzavisnosti Strategije podsticanja rađanja 2018. i Agende 2030. sa naručiocem Projekta.
REZULTAT
U istraživanju je utvrđena i obrazložena direktna veza između sedam od 17 ciljeva održivog razvoja Agende 2030 i faktora koji utiču na nizak nivo fertiliteta u Srbiji. Sedam ciljeva održivog razvoja (cilj 1, 2, 3, 4, 5, 8 i 10) je mapirano prema ključnim determinantama nedovoljnog rađanja u Srbiji. To su socioekonomski faktori, faktori koji uslovljavaju nivo seksualnog i reproduktivnog zdravlja i oni koji se tiču rodne ravnopravnosti. Pritom su korišćeni teorijski i empirijski nalazi.
Ustanovljena je i veza indirektnog tipa između gotovo svih ostalih ciljeva Agende 2030. koje diskusija u ovom istraživanju nije obuhvatila i nivoa fertiliteta u Srbiji. Dodatno, postoji veza između ciljeva Agende 2030. koji se tiču ekonomskog i zdravstvenog domena održivog razvoja kao i onih vezanih za jednakost i socijalnu inkluziju, s jedne strane, i ključnih determinanti nepovoljnih demografskih pokazatelja Srbije u sferi mortaliteta i migracija, s druge.
Ustanovljena je i pokazana jasna međuzavisnost između nacionalnog okvira za delovanje u sferi fertiliteta, koji čine Strategija podsticanja rađanja 2018. i relevantna zakonska rešenja, i realizacije ciljeva održivog razvoja Agende 2030. To je vrlo značajan nalaz, jer su ublažavanje krize rađanja i evropske integracije zemlje politički prioriteti Srbije.