Prevazilaženje paternalističkog pristupa pacijentu

Rukovodilac istraživanja

Finansijer istraživanja

man in blue dress shirt beside man in white dress shirt

NASLOV ISTRAŽIVANJA

Ljudska prava i vrednosti u biomedicini – Demokratizacija odlučivanja u zdravstvu i implementacija

OBLAST ISTRAŽIVANJA

Pravne nauke

PREDMET ISTRAŽIVANJA

Istraživanje i promovisanje aktivnosti formalne i stvarne implementacije evropskih i međunarodnih dokumenata, ključnih za oblast zdravstvene zaštite, a posebno u vezi sa donošenjem zdravstvenih odluka i participacijom građana – pacijenata.

PROBLEM

Srbija je bila potpisnik evropske Konvencije o ljudskim pravima i biomedicini, ali je nije ratifikovala kako bi ona postala deo unutrašnjeg pravnog poretka. Isto tako Univerzalna deklaracija o bioetici i ljudskim pravima bila je nepoznata stručnim i naučnim krugovima u Srbiji.

U tematici projektnih aktivnosti naglasak je stavljen na demokratizaciju donošenja zdravstvenih odluka i prevazilaženje paternalističkog pristupa pacijentu. Cilj je da se sa aspekta discipline medicinskog prava istraže procesi odlučivanja u zdravstvu, kako kroz dužnosti državnih tela i instanci tako i na nivou individualnog odlučivanja i uključivanja učešća građana u tome, kao jedan vid demokratskog procesa.

ISTRAŽIVANJE

Projektni tim je pošao od činjenice da su pravni izrazi pojava, odnosa i ljudskih vrednosti u domenu biomedicine u današnje vreme veoma aktuelni i u svojevrsnoj ekspanziji. S jedne strane, napredak biomedicinskih nauka zbog sve većih rizika koji nosi sa sobom dovodi do stalne zapitanosti gde su granice dopuštenosti medicinskih postupaka. S druge strane, nameće se potreba upravljanja rizicima takvog napretka, kako kroz dužnosti državnih tela i instanci koje odlučuju u zdravstvu, tako i na nivou individualnog odlučivanja i uključivanja učešća građana u tome, kao jedan vid demokratskog procesa.

U stvaranju boljih uslova za te procese centralno mesto zauzima implementacija dva važna međunarodna dokumenta, od značaja za unutrašnje pravo Republike Srbije. Prvi projektni zadatak je upravo bio iznalaženje valjane argumentacije sa stanovišta ljudskih prava u korist brzog ratifikovanja ovih dokumenata i njihove implementacije.

REZULTAT

Projektni tim imao je deset saradnika i pet surealizatora na teorijskim i praktičnim pitanjima celovitog sagledavanja i ostvarenja projektnog zadatka kroz veći broj članaka, jednog zbornika radova, dve doktorske disertacije i više izabranih tematskih prezentacija na domaćim i inostranim naučnim skupovima.

Projekat je učinio ne samo teorijski pomak kao po definiciji osnovni projekat, već i praktični uticaj na zakonodavne promene u Srbiji kao i na javne politike u zdravstvenom i socijalnom sektoru. Radom je produbljeno stanje pravne nauke u više disciplina, a naročito u oblasti medicinskog i zdravstvenog prava.

Unesite pojam pretrage
Skip to content