Za bolji pristup ugroženih grupa zdravstvenoj zaštiti

person sitting while using laptop computer and green stethoscope near

NASLOV ISTRAŽIVANJA

Zajedničke akcije za nejednakosti u zdravlju predviđene planom rada za 2017. godinu u okviru trećeg programa aktivnosti Unije u oblasti zdravstva (2014–2020)

OBLAST ISTRAŽIVANJA

Zdravlje, pravo

PREDMET ISTRAŽIVANJA

Unapređenje pristupa zdravstvenoj zaštiti i odgovarajućim socijalnim uslugama ugroženih grupa

PROBLEM

Radni paket osam projekta dao je pregled oblasti u kojima su prisutne zdravstvene nejednakosti u pristupu zdravstvenim i odgovarajućim uslugama socijalne zaštite. U ovoj oblasti, pravičnost ponekad zahteva da odredbe budu nejednake, tj. prilagođene da uzmu u obzir potrebe koje ljudi mogu imati, za razliku od pristupa „jedna veličina odgovara svima“.

Radni paket osam projekta bavio se sledećim problemima: a) glavne dimenzije nejednakog pristupa zdravstvenim i odgovarajućim socijalnim uslugama u Evropi; b) strukturne barijere zdravstvenog sistema koje izazivaju nejednakost u pristupu uslugama; c) intervencije koje su se pokazale efikasnim za ublažavanje uticaja procesa socijalne isključenosti koji stvaraju nejednakosti u pristupu zdravstvenim uslugama; d) kamen spoticanja za unapređenje politika i programa koji favorizuju sprovođenje tih intervencija; d) proces promene neophodan za smanjenje tih prepreka.

ISTRAŽIVANJE

Radni paket osam bio je usmeren na identifikaciju prioriteta u svakoj zemlji učesnici u smislu smanjenja nejednakosti u pristupu zdravstvenim i odgovarajućim socijalnim uslugama. U tom smislu, Srbija je kroz aktivnosti Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, Instituta društvenih nauka i Pokrajinskog instituta za javno zdravlje mapirala prioritetna uska grla u pristupu napred navedenim uslugama, odredila ključne barijere koje ometaju pristup zdravstvenim uslugama osetljivih grupa stanovništva i opredelila kojim metodama bi se te barijere mogle otkloniti.

Data je procena da postoji više osetljivih društvenih grupa koje imaju problema u pristupu uslugama zdravstvene i socijalne zaštite. Među njima je posebno vulnerabilna grupa osoba starijih od 65 godina koja je izložena nasilju u porodici ili zajednici.

REZULTAT

Projektom je razrađen potencijalni put ka podršci starijih osobama izloženih nasilju u porodici i zajednici i njihovom pristupu uslugama zdravstvene i socijalne zaštite, te skriningu na nasilje koji bi bio sprovođen u ovim sistemima.

Ovaj put bi obuhvatio sledeće intervencije u sistemu: prikupljanje iskustava i najboljih praksi iz drugih zemalja; izrada skrining protokola na osnovu aktuelne nacionalne situacije, ali i na osnovu već postojećih iskustava i saznanja (Indeks sumnje na zlostavljanje starijih osoba, i drugi relevantni prikupljeni alati), kao minimalnog skupa podataka, prilagođenog situaciji u Srbiji, ali i primenljivo na druge situacije; edukacija zdravstvenog osoblja za primenu protokola; uvođenje usluge skrininga u nomenklaturu zdravstvenih usluga u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Kroz projekat su predloženi i indikatori uspešnosti akcije.

Unesite pojam pretrage
Skip to content