NASLOV ISTRAŽIVANJA
Bihevioralni uvidi u KOVID-19 u Srbiji: Praćenje znanja, percepcije rizika, preventivnog ponašanja i poverenja radi poboljšanja odgovora na izbijanje pandemije
OBLAST ISTRAŽIVANJA
Ispitivanje javnog mnjenja
PREDMET ISTRAŽIVANJA
Pomoć pri formulisanju efikasnih i primerenih intervencija, poruka i politika kao odgovora na epidemiju.
PROBLEM
Istraživačka pitanja nastoje da identifikuju: a) nivoe varijabli povezanih sa pandemijom Kovida-19 (kao što su percepcija rizika, znanje, samoefikasnost, poverenje u institucije, ponašanje, uticaj, zabrinutost, poverenje u korišćenje izvora informacija, namere vakcinacije i drugo); b) pridržavanje preporuka za smanjenje rizika od infekcije (PHSM); c) promene relevantnih varijabli Kovida-19 i njihova povezanost sa sociodemografskim karakteristikama i trenutnom epidemiološkom situacijom
Reč je o pristupu usredsređenom na građane, gde uvid u percepciju i ponašanje stanovništva daje informacije radi formulisanja odgovora na Kovid-19, zajedno sa epidemiološkim podacima i razmatranjima ekonomske, kulturne, etičke, strukturno-političke prirode i drugih.
ISTRAŽIVANJE
Anketiranje je sprovedeno u dva talasa prikupljanja podataka. Prvi talas istraživanja je sproveden u 2022., dok je drugi i finalni talas sproveden početkom 2023.
Podaci su prikupljani metodom onlajn anketiranja koristeći delom e-panel IDN-a, delom ispitanike regrutovane putem internet-oglašavanja, kao i putem telefonskog anketiranja koristeći metodu biranja slučajnih brojeva. Odabran je pristup istraživanja poprečnog preseka, jer ta metodologija omogućava najdirektnije i najbrže prikupljanje podataka s obzirom na tadašnju vanrednu situaciju.
REZULTAT
Podaci prikupljeni u okviru ovog projekta pripadaju kancelariji Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji (SZO) i ove organizacije/institucije mogu da koriste podatke u anonimizovanom obliku za buduće istraživačke projekte, kao što je istraživanje evaluacije nakon pandemije.