Polja istraživanja
Spoljne i unutrašnje migracije stanovništva (prisilne migracije, neregularne migracije, imigrantsko preduzetništvo, rodni aspekt migracija, migracije i starenje, migracije i informaciono-komunikacione tehnologije, odnos migracija i razvojnih dispariteta); integracija imigranata i politike integracije imigranata i izbeglica; dnevne migracije radne snage
Sadašnja istraživanja
Biografija
Godina sticanja najvišeg stepena stručne spreme: doktorat, 2008, Univerzitet u Beogradu.
Vesna Lukić (rođ. Bodiroga) je rođena u Sarajevu, Bosna i Hercegovina 1974. godine, gde je završila osnovnu školu i gimnaziju. Akademsko obrazovanje je stekla na Univerzitetu u Beogradu. Diplomirala je geografiju na Prirodno-matematičkom fakultetu (1997), a poslediplomske studije demografije završila je na Institutu za demografiju Geografskog fakulteta, gde je 2003. odbranila magistarsku tezu. Doktorsku disertaciju odbranila je 2008. godine na Geografskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
Od 1999. do 2010. radila je u Geografskom institutu „Jovan Cvijić“ SANU. Od 2010. zaposlena je u Centru za demografska istraživanja IDN-a; od 2022. ima zvanje naučni savetnik.
Vesna Lukić je bila angažovana na domaćim i međunarodnim naučnoistraživačkim projektima, među kojima i „Improving Institutional Capacities and Fostering Cooperation to Tackle the Impacts of Transnational Youth Migration” – YOUMIG (2017–2019); „Managing Migration and its Effects in South-East Europe” – SEEMIG (2012–2014), i „Establishment of Efficient System for Prevention and Suppression of Illegal Migrations on the Territory of the Republic of Serbia” (2013–2014).
Od 2023. godine rukovodilac je projekta „Međunarodne migracije studenata u kontekstu Srbije i (re)konstrukcija identiteta: Ključna pitanja i elementi za javne politike” (IS-MIGaIN), finansiranog od Fonda za nauku Republike Srbije u okviru poziva Identiteti.
Do sada je bila urednik (2010) i član uređivačkog odbora časopisa Zbornik radova Geografskog instituta “Jovan Cvijić” SANU. Gostujući je urednik časopisa Forum geografic, čiji je izdavač Univerzitet u Krajovi, Rumunija.
Objavila je veliki broj naučnih radova u relevantnim međunarodnim i nacionalnim časopisima. Pored recenziranja priloga za međunarodne i nacionalne monografije, tematske zbornike i radove u međunarodnim i nacionalnim časopisima, bila je angažovana i kao evaluator projekata bilateralne, naučne i tehnološke saradnje preko Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.
Članica je Odbora za proučavanje stanovništva Odeljenja društvenih nauka SANU.
Članstvo u profesionalnim organizacijama
- European Association for Population Studies (EAPS)
- Društvo demografa Srbije
Grantovi
- Istraživanje „Međunarodne migracije studenata u kontekstu Srbije i (re)konstrukcija identiteta: Ključna pitanja i elementi za javne politike” IS-MIGaIN, 2023–2025, se sprovodi uz podršku Fonda za nauku Republike Srbije, br.1434.
Pedagoški rad
- Predsednica komisije za odbranu doktorske disertacije Ljupke Kelijašević Mandić „Cikličnost i reverzibilnost migracija azilanata u odabranim zemljama Zapadnog Balkana“, odbranjene 2020. godine na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu
- Članica komisije za ocenu i odbranu doktorske disertacije Jelene Predojević-Despić, „Migracije visokoobrazovanih lica iz Srbije od 1991. godine u Kanadu i Sjedinjene Američke Države“, odbranjene 2015. godine na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
Najvažnije publikacije
- Lukić, V. (2022). Migration and Mobility Patterns in Serbia. In: E. Manić, V. Nikitović & P. Djurović (Eds.), The Geography of Serbia. World Regional Geography Book Series (157-167). Cham: Springer Science.
- Lukić, V. & Tomašević, A. (2020). Immigrant integration regimes in Europe: Incorporating the Western Balkan countries. Acta geographica Slovenica, 60(1), 143–153.
- Lukić, V. (2018). Od imigracije do integracije – možemo li da učimo od zemalja sa razvijenim politikama integracije migranata? Zbornik Matice srpske za društvene nauke, 167(3), 639–649.
- Lukić, V. (2017). O odnosu informaciono-komunikacionih tehnologija i međunarodnih migracija. Stanovništvo, 55(2), 53–68.
- Lukić, V. (2016). Understanding Transit Asylum Migration: Evidence from Serbia. International Migration, 54(4), 31–43.