Marta Sjeničić

Godina sticanja najvišeg stepena stručne spreme

2021.

Polja istraživanja

Medicinsko i zdravstveno pravo; pravo socijalne zaštite

Sadašnja istraživanja

Pravna regulativa u sferi retkih bolesti; nacrt podzakonske regulative o hrani za odojčad i malu decu; pristup osetljivih društvenih grupa uslugama zdravstvene i socijalne zaštite; davanje ocene i mišljenja o kvalitetu i podobnosti za akreditaciju programa obuke u socijalnoj zaštiti; predavanja u oblasti medicinskog i zdravstvenog prava i prava socijalne zaštite

Biografija

Godina sticanja najvišeg stepena stručne spreme: doktorat, 2010.

Dr Marta Sjeničić rođena je aprila 1969. godine u Beogradu, gde je stekla osnovno i srednje obrazovanje. Posle završene Druge beogradske gimnazije, 1987. godine, upisala se na redovne studije Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Diplomirala je aprila 1992. godine i iste godine upisala poslediplomske studije građanskopravnog smera Pravnog fakulteta u Beogradu. Istovremeno je počela da radi kao advokatski pripravnik. Godine 1994. je položila pravosudni ispit.

U toku poslediplomskih studija Marta Sjeničić je 2002. odbranila magistarsku tezu pod naslovom „HIV zaraza i imovinska odgovornost“. Godine 2005. prijavila je na Pravnom fakultetu u Beogradu doktorsku disertaciju na temu: „Krivica pacijenta kao oštećenog u građanskom pravu“; odbranila ju je 2010. godine. Krajem 2010. godine birana je u zvanje naučni saradnik, a jula 2016. godine, u zvanje viši naučni saradnik.

Pre zaposlenja u Institutu društvenih nauka, dr Sjeničić je radila u advokatskoj kancelariji, Ekonomskom institutu i konsultantskoj firmi „Deloitte & Touche“. Usavršavala se u znanju stranih jezika (engleski, nemački, francuski i ruski). U Centru za pravna istraživanja Instituta društvenih nauka radi od 1997. godine, i to na naučnim projektima iz oblasti medicinskog i zdravstvenog prava. Jedan je od osnivača i predsednik Udruženja pravnika za medicinsko i zdravstveno pravo Srbije.

Objavila je samostalno ili u koautorstvu više od 140 bibliografskih jedinica. Najčešće teme istraživanja su u oblasti medicinskog i zdravstvenog prava i prava socijalne zaštite.

Bila je rukovodilac sledećih projekata: „Roma population as vulnerable group in health care – access and discrimination“ (2019-2020); „Infant and Young Children Feeding – Legal frame and implementation of legal regulation on breast-feeding in the Republic of Serbia – drafting amendments to legal regulation“ (2018-2019); „Implementation of the WHO Project on Adults with Mental Disabilities Living in Institutions in the European Region“ (2017–2019); „Securing health care in line with human rights standards for persons with disabilities in residential institutions in Serbia“ (2016–2017), i „Equitable policies and services for rare disease patients“ (2014–2016).

Članstvo u profesionalnim organizacijama

  • Predsednik i jedan od osnivača Udruženja pravnika za medicinsko i zdravstveno pravo Srbije, SUPRAM
  • Član Evropskog udruženja za zdravstveno pravo

Pedagoški rad

  • 2021. mentorstvo u izradi doktorske disertacije „Pravo svojine na poljoprivrednom zemljištu“, kandidata Sofije Nikolić
  • 2016. član Komisije za pregled i ocenu doktorske disertacije Biljane Zekavice “Uspostavljanje i održivost sistema kontrole kvaliteta usluga u socijalnoj zaštiti”, Fakultet političkih nauka
  • 2016. komentor doktorandu Milanu Markoviću u postupku izrade doktorske disertacije „Aspects of the Human Rights in Jurisprudence of the ECHR”
  • Mentor u naučno-istraživačkom radu u Institutu društvenih nauka na projektu „Ljudska prava i vrednosti u biomedicini: Demokratizacije odlučivanja u zdravstvu i implementacija”.

Najvažnije publikacije

Linkovi ka multimediji

https://www.youtube.com/watch?v=FsDEq6R237c&t=1011s

https://www.youtube.com/watch?v=5oAQiGWo0MU&t=43s

https://www.youtube.com/watch?v=dA9eBxqGCjc&t=1787s

https://www.youtube.com/watch?v=nkKi6oQ0NzY

Unesite pojam pretrage
Skip to content