Polja istraživanja

Filozofija; etika (primenjena etika, bioetika, normativna etika, etika veštačke inteligencije); veštačka inteligencija; moralna i socijalna psihologija

Sadašnja istraživanja

Moralna odgovornost i moralna zajednica; etičke dileme i veštačka inteligencija

Biografija

Godina sticanja najvišeg stepena stručne spreme: doktorat, 2024.

Marina Budić završila je osnovne, master i doktorske studije filozofije na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Članica je Centra za bioetičke studije u Beogradu.

Njena dosadašnja istraživanja jesu: 1) Stavovi javnosti prema upotrebi veštačke inteligencije (2021–2022), 2) Stavovi javnosti prema moralnom biopoboljšanju (2020), 3) Uticaj bavljenja umetnošću i otvorenosti za iskustva na subjektivni doživljaj muzičkih i likovnih dela (2012), 4) Haos ili harmonija: Uticaj simetričnosti i celovitosti figure na brzinu i tačnost opažanja (2011).

Učestvovala je na sledećim konferencijama:  1) 2022. na Petoj AAAI/ACM Conference on AI, Ethics, and Society (AIES) na Univerzitetu u Oksfordu, sa radom „AI and Us: Ethical Concerns, Public Knowledge and Public Attitudes on Artificial Intelligence“; 2) 2021. na međunarodnoj konferenciji Enhancement: Cognitive, Moral and Mood; Part II, u organizaciji Centra za bioetičke studije u Beogradu i Univerziteta u Oksfordu, sa radom „People’s Attitudes towards Moral Bioenhancement“; 3) 2016. na CEU Undergraduate Conference in Moral and Political Philosophy, u Budimpešti sa radom „Kant’s Retributivism and The Death Penalty“; 4) 2013. 2015. i 2017. na Prvom, Trećem i Petom riječkom interdisciplinarnom kongresu studenata društvenih i humanističkih nauka; 5) 2012. na konferenciji Istraživačke stanice Petnica „Korak u nauku“ sa radom „Uticaj bavljenja umetnošću i Otvorenosti za iskustva na subjektivni doživljaj muzičkih i likovnih dela“.

Dobitnica nagrade Univerziteta u Beogradu za najbolji naučno-istraživački studentski rad iz oblasti društveno-humanističkih nauka 2012.

Stipendije, grantovi

  • 2023. grant za sprovođenje istraživačkog projekta Alternativni izvori energije u Srbiji? – “Da, ali ne u mom dvorištu!” u okviru programa Srbija i globalni izazovi: ka pravednijim i demokratskim javnim politikama II, u organizaciji Fondacije za otvoreno društvo Srbija, u saradnji s Institutom za filozofiju i društvenu teoriju.
  • 2022. grant za sprovođenje samostalnog istraživačkog projekta Etika i VI: Etika i stavovi javnosti prema upotrebi veštačke inteligencije, u okviru programa Srbija i globalni izazovi: ka pravednijim i demokratskim javnim politikama, u organizaciji Fondacije za otvoreno društvo Srbija, u saradnji sa Institutom za filozofiju i društvenu teoriju.

Najvažnije publikacije

Unesite pojam pretrage
Skip to content