Ksenija Marković

Godina sticanja najvišeg stepena stručne spreme

Doktorat, 2022, Fakultet političkih nauka, Univerzitet u Beogradu

Polja istraživanja

Multikulturalizam i međuetnički odnosi; prava i položaj nacionalnih manjina i politika integracije; javne politike i društveni razvoj

Sadašnja istraživanja

Analiza programa stranaka nacionalnih manjina na regionu Zapadnog Balkana (poseban osvrt na stavove stranaka prema načelima integracije); uticaj prirodnih katastrofa na demografsku/etničku strukturu stanovništva (studija slučaja Visok, Stara Planina)

Biografija

Godina sticanja najvišeg stepena stručne spreme: doktorat 2022, Fakultet političkih nauka, Univerzitet u Beogradu.

Ksenija Marković rođena je 1986. godine u Zemunu, završila je gimnaziju u Zrenjaninu. Diplomirala je na Fakultetu političkih nauka, Univerziteta u Beogradu. Završila je master studije na istom fakultetu, smer politikologija 2013. godine; završni rad na temu: „Učešće nacionalnih manjina u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti: studija slučaja Srbija, Hrvatska i Slovenija“. Doktorsku disertaciju na temu „Uticaj političkih stranaka na proces društvene i političke integracije nacionalnih manjina u Republici Srbiji (2000–2016)“ odbranila je 2022. godine.

Tokom studija Ksenija Marković radila je kao istraživač saradnik u Centru za ekološku politiku pri Fakultetu političkih nauka (2011–2012). U Forumu za etničke odnose radila je kao projektni menadžer i istraživač (2013–2016) gde je stekla iskustvo u terenskom istraživanju i vođenju projekata. Aktivno je učestvovala u nekoliko istraživanja na temu položaja nacionalnih manjina u Srbiji, statusa nacionalnih saveta nacionalnih manjina i položaja srpske zajednice na severu Kosova.

Od juna 2016. radi u Institutu društvenih nauka. Učestvovala je na međunarodnim i nacionalnim konferencijama koje su posvećene multikulturalizmu, pravima i položaju nacionalnih manjina u postkonflitnim područjima, sa kojih ima nekoliko značajnih referata publikovanih u različitim zbornicima.

U Centru za politikološka istraživanja i javno mnjenje učestvovala je u sprovođenju nekoliko empirijskih istraživanja od kojih su najznačajnija: „Socijalni odnosi između etničkih zajednica u Srbiji“ (2020), „Javno mnjenje Srbije između EU i Rusije“ (2018), „Populizam – uzroci i posledice“ (2017). Bila je angažovana i okviru projekta HORIZONT 2020, konkretno Western Balkan Cooperation ESS, 2020–2021.

Pored toga što je učestvovala na različitim konferencijama, održala je i nekoliko predavanja na temu politika integracija i položaja nacionalnih manjina. Članica je Akademske mreže za saradnju u Jugoistočnoj Evropi. Tečno govori engleski jezik.

Pedagoški rad

  • Predavačica na programu „EU policy towards Western Balkans with emphasis on regional cooperation, based on reconciliation – results and challenges“ (ANETREC projekat, ERASMUS+, 2022)
  • Predavačica na studentskoj letnjoj školi „Letnja škola manjinskih prava“ (Poreč, Hrvatska, 2022)
  • Predavačica na različitim seminarima političke edukcije u okviru programa koje je organizovala Fondacija Fridrih Ebert

Najvažnije publikacije

Linkovi ka multimediji

Unesite pojam pretrage
Skip to content