Polja istraživanja

Politička teorija; multikulturalizam i etnicitet; ljudska prava i socijana inkluzija marginalnih grupa.

Sadašnja istraživanja

Nasleđe Jugoslavije u evropskom i postjugoslovenskom društvenom i političkom kontekstu; metodologija praćenja javnih politika socijane inkluzije Roma i drugih marginalnih grupa; politike multikulturalizma u jugoistočnoj i centralnoj Evropi

Biografija

Godina sticanja najvišeg stepena stručne spreme: doktorat, 2007.

Rođen je 1961. godine u Zemunu gde je završio klasičnu gimnaziju. Završio je Fakultet političkih nauka Univerziteta u Beogradu na kojem je 2007. godine odbranio doktorsku disertaciju na temu: „Politika multikulturalizma u jugoistočnoj Evropi na primeru srpske nacionalne manjine“.

Na naučni razvoj je presudno uticao rad u Odboru za ljudska prava i nacionalne manjine i Odboru za proučavanje života i običaja Roma Srpske akademije nauka i umetnosti u kojima je neposredno sarađivao sa Milošem Macurom, Vojislavom Stanovčićem, Ljubom Tadićem.

Rad u SANU napustio je 2002. i postao je savetnik u Vladi SR Jugoslavije u ministarstvima pravde i ljudskih prava. Rad u državnoj administraciji napustio je 2003. godine i posvetio se radu u civilnom društvu. Osniva Centar za istraživanje etniciteta koji je okupio veliki broj stručnjaka i studenata posvećenih problemima multikulturalizma. Od 2005. radio je u Institutu za filozofiju društvenu teoriju u kojem blisko sarađuje s Božidarem Jakšićem i Zagorkom Golubović.

Za vanrednog profesora izabran je 2007. godine na Univerzitetu Singidunum, a na Fakultetu za evropske političke i pravne studije predaje na osnovnim i poslediplomskim studijama.

Od 2008. do 2013. godine bio je zamenik prvog Zaštitnika građana Republike Srbije gde je radio na uspostavljanju ove isntititucije i zaštiti prava nacionalnih manjina, osoba sa invaliditetom i starijih.

U Institutu društvenih nauka zaposlio se 2014. godine, a 2015. je izabran za direktora. U Institutu je razvio savremeni način naučnog rada i uneo niz promena u organizaciju rada i način upravljanja što je uslovilo da Institut stekne status ustanove od nacionalnog značaja i da razvoj zasniva u međunarodnoj perspektivi.

Osnivač je Akademske mreže za saradnju u jugoistočnoj Evropi koja je okupila veliki broj akademskih i naučnih organizacija i pojedinaca.

Članstvo u profesionalnim organizacijama

  • Savetodavni komitet za Okvirnu konvenciju za zaštitu nacionalnih manjina Saveta Evrope, Strazbur
  • Generalna skupština Evropskog društvenog istraživanja, London
  • Srpski institut u Mađarskoj, Budimpešta
  • Institut za etničke i regionalne studije, Maribor
  • Odbor za proučavanje ljudskih prava i nacionalnih manjina, SANU, Beograd
  • Odbor za proučavanje života i običaja Roma, SANU, Beograd

Stipendije, grantovi

  • Mentorski rad sa studentima doktorskih studija na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Nišu i na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu
  • Član komisija za odbranu osam doktorskih teza na Fakultetu političkih nauka i Geografskom fakultetu Univerziteta u Beogradu
  • U IDN-u bio je mentor na naučnoistraživačkom razvoju nekoliko mladih istraživača
  • Od 2007. do 2013. predavao na Fakultetu za pravne i političke studije Univerziteta Singidinum predmete „Politička teorija“ i ljudska prava“ na osnovnim studijama i predmete „Teorije etniciteta“ i „Multikulturalizam“ na polsediplomskim studijama.

Najvažnije publikacije

Unesite pojam pretrage
Skip to content