U okviru ciklusa predavanja “Novi pogledi, perspektive i istraživanja teorije roda” Studijsko istraživačke grupe za rodnu ravnopravnost i javne politike IDN, dr Ankica Šobot, naučna saradnica Instituta društvenih nauka i članica ove institutske Studijsko istraživačke grupe, održala je 15. septembra 2021. godine onlajn predavanje „Demografija i rodne studije“.
Odnos između demografije i rodnih studija dr Ankica Šobot je predstavila sa stanovišta jasno definisanog antropološkog karaktera nauke o stanovništvu kao konceptualnog okvira koji daje snažne argumente za primenu rodne perspektive u demografskim analizama i istraživanjima. Doprinos demografskog znanja pitanjima koja su blisko povezana sa istraživanjima roda i rodnog odnosa vidljiv je ne samo kroz podatake, već i kroz rezultate empirijskih i kvalitativnih istraživanja. Moguće je identifikovanje rodnih modela ponašanja na agregatnom nivou, uočavanje promena tokom vremena, sagledavanje prostornih i socio-kulturoloških osobenosti i međugeneracijsko poređenje.
Osim toga, demografija sadrži relevantna znanja vezana za prepoznavanje muške perspektive i istraživanja maskuliniteta, kao i ona koja se tiču važnosti rodnog aspekta u javnim politikama. Zaključujući o doprinosima demografije, dr Šobot je naglasila da činjenice govore o tome da tradicionalni obrasci rodnih uloga imaju negativan uticaj i na mušku populaciju, kao i na različite aspekte demografskog razvoja. Angažovanost savremene demografije vidljiva je ne samo kroz doprinos kreiranju javnih politika, već i kroz kritički stav prema rodnoj neravnopravnosti i prema nepovoljnim socio-ekonomskim i kulturološkim aspektima jer takve okolnosti, ugrožavajući funkcionisanje porodičnih zajednica i kvalitet života različitih generacija, nisu povoljne sa stanoviša demografskog razvoja.
Tokom diskusije posebno se istaklo interesovanje u vezi rodnog aspekta reproduktivnog ponašanja u razvijenim državama, ukazivanjima na mogućnosti i ograničenja postizanja ravnoteže ispoljene kroz istovremeno postojanje egalitarnijih rodnih režima i većih stopa fertiliteta. Učesnici, kako demografi, tako i oni koji su više usmereni ka rodnim studijama, su bili saglasni kada je reč o kompleksnosti veze između rodnih obrazaca i reproduktivnog ponašanja. U tim okvirima je, osim i dalje bitnih rodnih razlika koje govore o nepovoljnom položaju žena, iskristalisano i pitanje položaja i ponašanja muškaraca kao bitan segment promena tradicionalnog modela podela rodnih uloga.