Комплетирали сте % ове анкете
Caution: JavaScript execution is disabled in your browser or for this website. You may not be able to answer all questions in this survey. Please, verify your browser parameters.

Социјална дистанца етничких заједница у Србији 2025 (И)

Институт друштвених наука (Краљице Наталије 45, Београд; www.idn.org.rs) спроводи истраживање јавног мњења које има за циљ да утврди степен друштвене интегрисаности националних мањина у Републици Србији. Ово истраживање је први пут спроведено 2020. године и има лонгитудинални карактер – понавља се на сваких пет година, како би се пратиле промене и трендови у ставовима грађана током времена. Институт је акредитован као јавна научно истраживачка организација, а у свом саставу има одељење и стручњаке који се баве истраживањем јавног мњења.

Република Србија од 2002. године развија политику заштите националних мањина засновану на институционалном признању и развијеној уставноправној заштити њихових идентитета. Истраживањем настојимо да утврдимо на који начин су предузете мере допринеле друштвеној интегрисаности националних мањина.

Учешћем у истраживању, односно попуњавањем упитника, за шта је потребно издвојити између 15 и 20 минута, доприносите стицању репрезентованог и објективног става јавног мњења о овом важном друштвеном питању.

Ова анкета је добровољна, попуњавате је својевољно и од Вас очекујемо искрене одговоре, а уколико одлучите, учешће у анкети можете прекинути у било ком тренутку. Међутим, захвални смо уколико започето попуњавање анкете приведете крају и одговорите на сва питања.

Истраживање се спроводи уз поштовање принципа који штите испитанике од нарушавања приватности и откривања личних података и засновано је на добровољности испитаника да учествује у истраживању.

Сви подаци се прикупљају, обрађују и чувају у складу са Законом о заштити података о личности („Службени гласник РС“, бр. 87/2018).

Упитник попуњавају само пунолетни држављани Републике Србије. Уколико имате мање од 18 година и нисте држављанин Републике Србије, захваљујемо се на интересовању, али Ваши ставови се не могу узимати у обзир приликом обраде података.

Ако желите да сазнате нешто више о овом истраживању, или о својим правима и одговорности као учеснику у научном истраживању, на крају анкете су бројеви телефона и е-маил адресе истраживача који спроводе истраживање и који Вам могу дати додатне информације о било чему што Вас занима у вези са овом анкетом.

На крају анкете можете да упоредите неке од својих одговора са до сада пристиглим одговорима других испитаника.

Унапред се захваљујемо на сарадњи!

Институт друштвених наука је усаглашен са националним и међународним законима о заштити података о личности, те испуњавамо све прописане стандарде за управљање безбедношћу информација, укључујући Закон о заштити података о личности Србије („Службени гласник РС“, бр. 87/2018), Општу уредбу о заштити физичких лица у односу на обраду података о личности и о слободном кретању таквих података и друге релевантне прописе у области заштите података о личности.

- На следећем линку можете приступити Правилнику о заштити података о личности Института друштвених наука: https://idn.org.rs/wp-content/uploads/2023/08/Pravilnik-o-zastiti-podataka-o-licnosti.pdf

Контакти:

- Одговорна институција: Институт друштвених наука, Краљице Наталије 45, Београд, е-пошта: jmsed2025@idn.org.rs

- Лице задужено за заштиту података о личности у ИДН: Наташа Дајић, Тел.: 011/3613-002, е-пошта: lzzp@idn.org.rs

- Национална институција задужена за заштиту података: Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, www.poverenik.rs; Тел.: 011/3408-900; е-пошта: office@poverenik.rs