Процес реинтеграције психоделика у психијатрију покренуо је пар филозофских питања о природи свести, сопства, повезаности човека и његовог окружења. О томе и о бројним новооткривеним подацима произашлих из додира психијатрије и феноменологије биће речи у предавању Вука Вуковића „Феноменолошко-психијатријска разматрања психоделика“, 3. августа у 11 часова у Великој сали ИДН-а.
Употреба психоактивних супстанци представља традицију утврђену још код племена Јужне Америке, те кроз утицај на филозофију древног света (Платон и eлеусинске мистерије), све до појаве синтетичких супстанци у двадесетом веку и њиховог утицаја на ширу културу. Протекла деценија често се назива психоделијском ренесансом због поновног раста интересовања за примену психоделика, поготово у области неуронауке и емпиријских психијатријских истраживања, укључујући примену психоделика у многим терапијским индикацијама (депресија, посттрауматски поремећај, болести зависности, терминалне фазе карцинома).
Примена феноменолошког метода у овој области од кључне је важности јер омогућује увид у основне структуре измењеног искуства и њихово јасно методолошко разграничење које, са једне стране, упућује на потенцијалне етиолошке механизме различитих поремећаја (депресивност), а са друге разјашњава свакодневне начине доживљавања (имагинација, фантазија).
Брзи развој истраживања психоделика упућује на неопходност интердисциплинарног приступа који би омогућио јасније увиде у измењена искуства и тиме прецизнију терапијску примену, а с друге стране пружио податке који информишу филозофска разматрања основних структура свести.
Др Вук Вуковић ради као психијатар на Одељењу за психосоматику и непсихотичне поремећаје КБЦ „Др Драгиша Мишовић”. Најзначајнији део радног века провео је у Специјалној болници за психијатријске болести „Др Славољуб Бакаловић” где је имао прилику да практикује азиларну методологију. Психотерапеут под супервизијом, едукант је завршне године психодрамске психотерапије чији метод примењује у институционалним и ванинституционалним оквирима, укључујући истраживања друштвених питања кроз специфични групну активност социодраме. Вуковић је такође превео неколико књига са енглеског језика из различитих немедицинских области (Грађење државе, Историја Кине).