Književnik i univerzitetski profesor Igor Štiks je 6. juna kao gost Instituta društvenih nauka učestvovao u razgovoru na temu „Kako književnost menja svet? I zašto je potrebna društvenim naukama… i levici?“. Kao polazište je poslužio njegov roman „W” u kojem Štiks daje prikaz neuspele revolucije i pada levice od 1968. godine do danas.
Oslanjajući se na teoretičara drame Hans-Tis Lemana, u kratkom uvodnom izlaganju Štiks je smestio svoj roman u kontekst estetike otpora odnosno estetike pobune, osvrćujući se pri tome i na tzv. militant research, koncept istraživanja koji ne samo da nastoji da na objektivan način poveže i objedini akademski rad i politički aktivizam već da ih u nekim slučajevima dovede do izražaja upravo kroz umetnička dela.
U razgovoru koji je potom usledio diskutovalo se o tome do koje mere dva glavna lika iz romana imaju tipične sudbine levičarskih mislilaca i aktivista, kao i da li je i zašto razočaranost idejama i okretanje dijametralno suprotnoj ideologiji specifičnost pristalica levih ideja. Takođe bilo je reči o nasilju kao (ne)legitimnom sredstvu u borbi za leve ideje, ali i o pitanju da li i do koje mere politički aktivisti i pokreti sa levog spektra treba da deradikalizuju svoje interne ambicije i da li namera da se istorija potpuno objektivizuje zapravo vodi u relativizaciju i dalju marginalizaciju levice.
Konačno, na primeru levičarskih političkih pokreta u država bivše Jugoslavije, razmotreno je do koje mere je neophodno prihvatiti političko delovanje ne u okviru ideje, već u okviru realno mogućeg.
Predavanje je deo ciklusa Regionalna čajanka, ove godine pod naslovom „Levica“, u koorganizaciji Instituta društvenih nauka i Akademske mreže za saradnju u Jugoistočnoj Evropi.